SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

AUSTRALIAN OPEN 2019 // Novak Djokovic, calificare facilă în semifinalele de la Australian Open » Kei Nishikori s-a retras după doar 50 de minute + cu cine joacă sârbul în penultimul act

Novak Djokovic - Kei Nishikori // FOTO: Guliver/Getty Images +1   FOTO
Novak Djokovic - Kei Nishikori // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat miercuri, 23 ianuarie 2019 11:52

AUSTRALIAN OPEN // Novaj Djokovic, liderul mondial din clasamentul ATP, nu a stat prea mult pe teren în sfertul de finală de la Australian Open cu Kei Nishikori, 9 ATP. Japonezul s-a retras la scorul de 1-6, 1-4, astfel că Djokovic a avansat în semifinale.

Venit după o serie de meciuri extrem de lungi, Nishikori a fost epuizat
la duelul de azi cu Djokovic, unde nu a putut ține pasul cu ritmul intens dictat  de sârb.

Acuzând probleme la mușchii piciorului drept, niponul a decis să
abandoneze în setul secund după ce câștigase doar două game-uri în 50 de minute de joc.

În penultimul act, Djokovic se va duela vineri cu francezul Lucas Pouille, 31 ATP,cel care a produs o surpriză mare și l-a eliminat pe Milos Raonic, 17 ATP,scor 7-6, 6-3, 6-7, 6-4. Cealaltă semifinală îi va pune față în față pe Rafael Nadal (2 ATP) și Stefanos Tsitsipas (15 ATP), duelul dintre cei doi urmând să aibă loc joi.

Novak Djokovic luptă cu istoria la ediția din acest an de la Australian Open.
Are șansa de a câștiga pentru a șaptea oară la Antipozi, record absolut în istoria turneului.

Vezi și: Lucas Pouille e calificat în semifinale la Australian Open, după un meci de 3h cu Milos Raonic! Se poate duela cu Novak Djokovic