SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

AUSTRALIAN OPEN // Ashleigh Barty, marea favorită la Melbourne, a clacat complet în setul secund cu Riske

Articol de GSP - Publicat duminica, 26 ianuarie 2020 11:47

Ashleigh Barty (1 WTA) a învins-o pe americanca Alison Riske (19 WTA), scor 6-3, 1-6, 6-4, și s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open.

• Simona Halep (28 de ani, 4 WTA) și Elise Mertens (24 de ani, 17 WTA) joacă duminică spre luni, de la ora 02:00, în optimile de finală de la Australian Open.

Barty, principala favorită la câștigarea trofeului de la Melbourne, le-a oferit fanilor un cadou de ziua Australiei. Liderul mondial a avut însă mari emoții. Totul a decurs bine în primul set, câștigat 6-3, apoi vântul s-a intensificat și a încurcat strategia lui Barty, după cum a afirmat chiar ea după meci.

Barty, încurcată de vânt

În setul secund, Ashleigh a returnat catastrofal, doar 4 puncte câștigate pe serviciul adversarei, și a terminat cu 3 lovituri câștigătoare și 12 erori neforțate. Decisivul a fost palpitant. Localnica s-a distanțat rapid la 4-1, dar Riske a egalat la 4-4. Americanca a cedat presiunii în final, meciul fiind închis în urma unei duble greșeli.