SPORTURI  »  TENIS  »  BRD NĂSTASE-ȚIRIAC TROPHY

BRD Năstase-Țiriac Trophy a rămas fără principalul favorit » Gilles Simon, eliminat de Daniel Gimeno-Traver

Gilles Simon Foto: Raed Krishan

Articol de GSP - Publicat vineri, 24 aprilie 2015 19:59

Gilles Simon a părăsit din nou prematur turneul BRD Năstase-Țiriac Trophy, fiind eliminat în sferturi de Daniel Gimeno-Traver, scor 6-7(5), 6-4, 6-2.

După ce a cîștigat trei trofee la București, Simon întîmpină dificultăți în a se mai apropia de ultimul act. În ultimii doi ani a fost eliminat de fiecare dată de Lukas Rosol, pentru ca astăzi să fie învins și de Gimeno-Traver.

Spaniolul, care nu mai cîștigase nici un meci la București în primele două participări, a avut nevoie de două ore și 20 de minute pentru a trece de Simon. Francezul a cîștigat la tie-break primul set, însă a cedat pe finalul actului secund. În decisiv, Gimeno-Traver s-a detașat, cîștigînd de trei ori pe serviciul adversarului său.

Spaniolul va juca în semifinale împotriva lui Jiri Vesely, cap de serie numărul 7. Cehul l-a învins în turul anterior pe Ivo Karlovici, scor 6-4, 6-4.