SPORTURI  »  TENIS  »  MONTE CARLO

VIDEO Moment de stupefacție la Monte Carlo » I-a strâns mâna adversarului și a plecat de pe teren după o dublă greșeală!

Alexander Bublik, la Monte Carlo // foto: Imago Images
Alexander Bublik, la Monte Carlo // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat joi, 14 aprilie 2022 09:20 / Actualizat joi, 14 aprilie 2022 11:17

Alexander Bublik (24 de ani, locul 36 ATP) a fost protagonistul unui moment incredibil în turul 2 al turneului Masters de la Monte Carlo. După ce a comis o dublă greșeală în setul decisiv cu Pablo Carreno Busta (30 de ani, 19 ATP), s-a îndreptat către fileu, i-a strâns mâna adversarului și s-a retras.

Alexander Bublik, noua figură distinctivă din tenisul masculin, a provocat un moment de stupefacție în timpul meciului contra ibericului Pablo Carreno Busta, din turul 2 al turneului de la Monte Carlo.

Jucătorul din Kazahstan a câștigat primul set, 6-4, după doar 32 de minute de joc. În setul 2, la 5-4, Bublik a servit pentru meci, însă Carreno Busta a reușit break-ul și s-a impus, ulterior, în tie-break.

Bublik s-a retras în toiul meciului cu Carreno Busta de la Monte Carlo! 

În decisiv, cei doi jucători au mers cap la cap până la 3-3. Bublik a servit pentru 4-3, însă a clacat. A pierdut game-ul cu o dublă greșeală, moment în care s-a îndreptat subit către arbitrul de scaun, căruia i-a transmis că se retrage, i-a strâns mâna adversarului și a părăsit terenul.

Bublik nu ceruse intervenția medicului până în acel moment și nici nu acuzase probleme de sănătate. O retragere cel puțin bizară din partea kazahului, care i-a deschis calea lui Carreno Busta către turul 3, faza optimilor de finală. Acolo îl va întâlni pe Alexander Zverev, favoritul numărul 2.

Bublik: „Urăsc zgura, alerg ca un elefant”

În turul 1, Bublik trecuse de Stan Wawrinka, beneficiarul unui wild card, scor 3-6, 7-5, 6-2. La capătul meciului disputat pe 11 aprilie, kazahul își declarase aversiunea față de sezonul de zgură.

„Sper ca sezonul de zgură să se încheie și să mergem pe iarbă. Nu am jucat nimic, urăsc zgura, urăsc această suprafață. Pe zgură alerg ca un elefant, nu mă pot opri, nu pot «exploda», nu pot face nimic”, spusese Bublik.

De altfel, Bublik și-a clădit o reputație de „rebel” al tenisului masculin prin mai multe gesturi și afirmații șocante făcute de-a lungul timpului.

Mai multe știri din tenis: 

Înfrângere dureroasă pentru Carlos Alcaraz la Monte Carlo » Puștiul-minune a fost eliminat după un „thriller” de 3 ore

„Ca Serena nu se mai poate!” » Ce spune Simona Halep despre viitorul ei cu Mouratoglou

Citește și:
Mbappe, ținut „ostatic” pe yacht de iubita lui în timp ce Mourinho a început curățenia la Real Madrid
Campionate
Mbappe, ținut „ostatic” pe yacht de iubita lui în timp ce Mourinho a început curățenia la Real Madrid
Dani Coman, tulburat de dispariția-șoc a echipei din România
Superliga
Dani Coman, tulburat de dispariția-șoc a echipei din România
Cristiano Ronaldo a făcut anunțul care zguduie fotbalul: „Au fost 25 de ani cu multe sacrificii”
Campionate
Cristiano Ronaldo a făcut anunțul care zguduie fotbalul: „Au fost 25 de ani cu multe sacrificii”
Tragedie pentru Mircea Rednic: nepotul antrenorului, implicat la un club din România, a murit la doar 37 de ani, în noaptea dinaintea nunții
Superliga
Tragedie pentru Mircea Rednic: nepotul antrenorului, implicat la un club din România, a murit la doar 37 de ani, în noaptea dinaintea nunții
România are un loc onorant în lume. Jumătate din PIB-ul mondial vine din doar 4 țări INFOGRAFIC
Profit.ro
România are un loc onorant în lume. Jumătate din PIB-ul mondial vine din doar 4 țări INFOGRAFIC
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Aryna Sabalenka a pozat pentru Time, pe tocuri și în costum de baie, pe un teren de baschet

Un umil Balon de Aur » S-a întors la club, după un Mondial de excepție, cu un zbor low cost!


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează