SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Calificare dramatică în optimi pentru liderul Karolina Pliskova » A revenit după ce a salvat o minge de meci

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 septembrie 2017 20:50

Karolina Pliskova (25 de ani), liderul mondial din WTA, s-a calificat în optimile turneului de la US Open după ce a rezistat unui meci epuizant cu chinezoaica Shuai Zhang (28 de ani, 26 WTA).

Cehoaica s-a impus în trei seturi scor 3-6, 7-5, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 22 de minute.

Pliskova a salvat inclusiv o minge de meci a adversarei sale, care a servit la 5-4 în setul secund pentru a închide meciul. Ca un adevărat lider mondial, Pliskova a salvat șansa chinezoaicei, e egalat și a revenit, impunându-se cu 6-4 în decisiv.

Karolina Pliskova a trebuit să managerieze și anumite probleme medicale, ea cerând intervenția doctorului după ce a acuzat dureri puternice la mâna dreaptă.

În turul precedent, Pliskova a avut alte probleme, jucând trei seturi cu americanca Nicole Gibbs.

În optimi, Pliskova se va duela cu învingătoarea partidei dintre Jennifer Brady și Monica Niculescu (Detalii AICI).