SPORTURI  »  TENIS  »  ATP MADRID

VIDEO+FOTO Istorie la Madrid! Senzația Carlos Alcaraz îl învinge pe Nadal: e primul care reușește asta în fața „Regelui Zgurii”!

Alcaraz, felicitat la final de Rafael Nadal / Sursă foto: Guliver/Getty Images +18   FOTO
Alcaraz, felicitat la final de Rafael Nadal / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat vineri, 06 mai 2022 20:11 / Actualizat vineri, 06 mai 2022 20:47

Carlos Alcaraz (19 ani, 9 ATP) a reușit astăzi, în „sferturile” de la Madrid, cea mai importantă victorie a carierei. Noua senzație a tenisului masculin și-a învins idolul, pe Rafael Nadal (35 de ani, 4 ATP), scor 6-2, 1-6, 6-3, la capătul unui meci care a durat două ore și 17 minute.

La o zi după ce a împlinit 19 ani, puștiul Carlos Alcaraz și-a făcut cel mai frumos cadou. L-a învins, pentru prima oară în carieră, pe Rafael Nadal, la cea de-a treia întâlnire directă dintre cei doi. Astfel, el a devenit primul adolescent din istorie care îl învinge pe Nadal pe zgură, suprafața favorită a fostului lider mondial!

Pentru un loc în finală, Carlos Alcaraz va trebui să mai treacă de un obstacol complicat. Sâmbătă, ibericul îl va întâlni în premieră pe Novak Djkovic, liderul ierarhiei ATP, aflat într-o vizibilă revenire de formă la turneul din capitala Spaniei.

Cu trei titluri în acest sezon, Rio de Janeiro, Miami și Barcelona, Carlos Alcaraz confirmă din nou că e jucătorul momentului în tenisul masculin, anunțându-se a fi unul dintre marii favoriți la câștigarea Roland Garros. Elevul lui Juan Carlos Ferrero va urca, începând de luni, pe locul 6 în clasament.

Imagini din meciul Carlos Alcaraz - Rafael Nadal / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+14 FOTO

Carlos Alcaraz, prima victorie în fața lui Nadal!

Abia revenit pe teren după fisura costală suferită în finala de la Indian Wells, Nadal recunoștea încă de la conferința de presă de ieri că, „în acest moment, Carlos Alcaraz e jucătorul mai bun”. Afirmația lui a fost susținută de realitate: puștiul din Murcia l-a dominat autoritar în primul set, unul în care Nadal n-a avut deloc reacție în fața agresivității lui Alcaraz.

„Trădat” și de propriul serviciu, „Matadorul” a fost surclasat de mai tânărul său adversar, care și-a adjudecat primul set la 2, după 48 de minute.

Părea că meciul se va îndrepta spre o victorie în minimum de seturi a lui Alcaraz, însă Nadal a reintrat în meci după ce, în urma unui punct disputat, Carlos a călcat strâmb și și-a sucit glezna. Bandajat de medici, Alcaraz a scăzut drastic intensitatea, permițându-i lui Nadal să câștige într-o manieră clară setul secund, 6-1.

+14 FOTO

Cum accidentarea nu s-a dovedit a fi una gravă, Alcaraz a revenit, treptat, la jocul din prima manșă. Decisivul l-a găsit pe Carlos din nou în viteza a cincea: a făcut break după un game modest al adversarului, și-a menținut fără probleme serviciul până la final, încheind meciul printr-un punct magistral.