Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

TENIS    •   WTA DOHA

Ce zi pentru România! Mihaela Buzărnescu o pulverizează pe Jelena Ostapenko și devine a 4-a româncă din optimile de la Doha » Prima reacție

Miercuri, 14 Februarie

Mihaela Buzărnescu (43 WTA) a reușit o victorie magnifică în turul II de la Doha, reușind să o învingă pe Jelena Ostapenko, deținătoarea titlului de la Roland Garros.

"Miki" s-a impus în două seturi, scor 6-1, 6-3, după un meci care a durat o oră și 6 minute.

Buzărnescu a etalat un joc foarte solid în primul set și a dus-o în pragul disperării pe Ostapenko, letona fiind aproape să izbucnească în lacrimi în timpul unei pauze. Românca a condus cu 5-0 și a închis în cele din urmă setul la 1.

Letona a dat semne de revenire în setul secund și a debutat cu break, ducând scorul la 0-2. Chiar și așa, Buzărnescu a revenit rapid la jocul din primul set, a recuperat break-ul și s-a menținut la conducerea partidei. "Miki" nu i-a mai dat nicio șansă Jelenei Ostapenko, câștigând în final cu 6-1, 6-3, după o oră și șase minute de joc.

Buzărnescu a reușit astfel prima sa victorie din carieră în fața unei jucătoare de TOP 10.

În optimi, Mihaela va avea un nou meci complicat, urmând să o înfrunte pe nemțoaica Julia Goerges (10 WTA). Partida va avea loc joi, după ora 16.

"Știam că e o jucătoare foarte bună, dar mi-a ieșit jocul. Am început să câștig, apoi m-am accidentat, dar am avut aproape antrenorii, prietenii și familia. Conteză foarte mult asta.  Doar am jucat, n-am făcut nimic altceva. În mod normal nu prea-mi vine să cred că am urcat atâtea locuri, dar am luat fiecare meci în parte și asta a fost", a declarat Buzărnescu la interviul de după meci.

• În optimi se mai joacă: Simona Halep - Anastasija Sevastova, după ora 16, Sorana Cârstea - Garbiñe Muguruza, la ora 13, și Monica Niculescu - Caroline Wozniacki la ora 18.