SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

CLASAMENT WTA // Simona Halep, urcare în clasamentul WTA » Pe ce loc e după ce câștigat la Wimbledon + cum arată Top 10

Articol de GSP - Publicat luni, 15 iulie 2019 09:28

Simona Halep, 27 de ani, a cucerit sâmbătă turneul de la Wimbledon, după ce a învins-o categoric pe Serena Williams, 6-2, 6-2.

Victoria Simonei Halep, a doua de la un turneu de Grand Slam, i-a adus un total de 2.000 de puncte, iar jucătoarea noastră a urcat în clasamentul WTA.

Astfel, Simona Halep este acum pe locul 4 WTA, urcând trei locuri. Halep are 5.933 de puncte și este la 672 de puncte de liderul Ashleigh Barty.