SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA STUTTGART

Coșmarul Simonei a mai făcut o victimă » Halep nu va cădea mai jos de locul 8 WTA

Articol de GSP - Publicat vineri, 22 aprilie 2016 21:29

Laura Siegemund, locul 71 WTA, care a învins-o în turul II al turneului de la Stuttgart pe Simona Halep, a câștigat și azi în sferturile de finală în fața italiencei Roberta Vinci, scor 6-1, 6-4.

Astfel, Vinci nu o va putea depăși pe Simona Halep în clasamentul WTA. Condiția principală pentru ca italianca să fi trecut peste româncă era ca Vinci să ajungă în semifinale.

Totuși, în urma înfrângerea Simonei cu Laura Siegemund, scor 1-6, 2-6, Halep va fi de luni pe locul 7 WTA, fiind depășită de Petra Kvitova.

Simona Halep va rămâne după turneul de la Stuttgart cu 3.660 de puncte, pierzând peste 2.000 de puncte de la începutul anului.