SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN 2017

De necrezut! Simona Halep pierde în primul tur la Australian Open, după un meci horror

Articol de GSP - Publicat luni, 16 ianuarie 2017 00:03

Simona Halep (4 WTA) a părăsit prematur primul turneul de Mare Șlem al anului, fiind învinsă de americanca Shelby Rogers (57 WTA), scor 3-6, 1-6.

Românca s-a văzut învinsă la capătul unui meci care a durat doar o oră și 17 minute.

Americanca a dictat jocul în ambele seturi, dominând-o pe Halep la toate capitolele și sufocând-o pe româncă cu agresivitatea sa.

Halep, care a fost chinuită și de o accidentare, nu a controlat jocul în niciun moment al meciului, fiind total copleșită de ritmul impus de Rogers.

Halep a acuzat probleme în timpul meciului, fiind vizibil jenată de o problemă la gamba stângă. De altfel, în pauza dintre seturi, ea a cerut intervenția trainerului.

Este pentru al doilea an consecutiv când Halep părăsește turneul de la Antipozi în runda inaugurală, anul trecut fiind învinsă de chinezoaica Shaui Zhang.

Pentru prezența în primul tur de la Australian Open, Halep va primi 35.000 euro și 10 puncte WTA.

Irina Begu, Patricia Țig și Sorana Cîrstea au jucat în acestă noapte. DETALII, AICI

Desfășurarea meciului:

1-6. Break, Set, Meci Rogers! Americanca câștigă de o manieră incredibilă meciul cu Halep, neoferindu-i nicio șansă jucătoarei de pe locul 4 WTA:

1-5. Game Rogers. Americanca dictează jocul, impunând un ritm incredibil, la care Halep nu face față. Rogers se distanțează decisiv în cel de-al doilea set, în timp ce Simona e în continuare de nerecunoscut.

1-4. Break Rogers. Jucătorea română e de nerecunoscut. Americanca realizează încă un break, iar soarta meciului pare scrisă.

1-3. Game Rogers. Românca nu se regăsește, iar Shelby Rogers își face serviciul și se desprinde în cea de-a doua manșă.

1-2. Break Rogers. Simona greșește foarte mult, iar Rogers reușește să-i rupă serviciul și în cel de-al doilea set. Românca e foarte aproape de eliminare!

1-1. Game Rogers. La fel ca și Halep, Rogers își câștigă serviciul la 15. Americanca servește excelent, iar Simona pare că nu rezistă agresivității dictate de adversara sa.

1-0. Game Halep. Românca câștigă primul game al setului secund la 15.

Începe setul secund. Simona Halep este la serviciu.
Românca a acuzat probleme în pauza dintre cele două seturi, ea cerând intervenția trainerului.

3-6. Game, Set Rogers. Americanca reușește să câștige game-ul la 0, adjudecându-și primul set.

3-5: Game Halep. Jucătoarea română reușește să-și facă serviciul, după ce a salvat două mingi de set a adversarei sale.

2-5: Game Rogers. Adversara Simonei joacă din ce în ce mai bine, forțând-o în repetate rânduri pe Halep să greșească.

2-4: Break Rogers. Românca are un început greoi de meci, lovește prea scurt și o lasă pe Rogers să dicteze punctele, americanca neezitând să o pedepsească pe Halep. E break, la capătul unui game lung de peste șase minute.

2-3: Game Rogers. Americanca își face încă o dată serviciul și pare într-o dispoziție bună de joc, spre surprinderea lui Halep.

2-2: Game Halep. Chiar dacă a făcut un game slab, presărat cu o dublă greșeală și mai multe erori neforțate, Simona reușește în cele din urmă să salveze trei mingi de break și să-și facă serviciul.

1-2: Game Rogers. Americanca își face cu greu serviciul, după ce a salvat și o minge de break a lui Halep.

1-1: Game Halep. Românca își face serviciul fără emoții, impunându-se la 0.

0-1: Game Rogers. Americanca își face serviciul după un game strâns.