SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Degringoladă pentru o rivală a Simonei Halep! Trece printr-o perioadă slabă înainte de Australian Open și a fost eliminată iar în primul tur

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 ianuarie 2018 10:44

Letona Jelena Ostapenko, locul 7 WTA, trecere printr-o formă extrem de slabă înainte de Austrlian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.

Câștigătoarea de la Roland Garros în 2017, în fața Simonei Halep, a pierdut în turul I al turneului de la Sydney. Ostapenko a pierdut în fața Ekaterinei Makarova, locul 33, scor 6-7 (3), 1-6, după un meci care a durat 1 oră și 30 de minute.

În primul set, fiecare jucătoare a făcut câte trei break-uri, iar câștigătoarea s-a decis la tie-break, unde Makarova s-a impus categoric. Setul doi a fost dominat autoritar de Makarova, care a condus cu 5-0, și s-a impus cu 6-1 după 37 de minute.

Formă slabă

În primul meci oficial din 2018, în turul 1 de la Shenzen, Ostapenko a pierdut categoric cu cehoaica Kristyna Pliskova, locul 61, scor 1-6, 4-6. În ultimele 10 meciuri, Ostapenko are 3 victorii, cu Sorana Cîrstea, la Beijing, contra Karolinei Pliskova, la Turneul Campioanelor, și cu Serena Williams, într-un meci demonstrativ.