SPORTURI  »  TENIS  »  BIANCA ANDREESCU

Dezvăluiri despre Bianca Andreescu direct din echipa jucătoarei cu origini românești: „Trebuie să evităm un nou caz Eugenie Bouchard”

Articol de - Publicat duminica, 07 aprilie 2019 12:05

Jonathan Dasnières de Veigy, cel care o reprezintă pe Bianca Andreescu, a vorbit cu ziarul francez L’Equipe despre calitățile clientei sale, dar și despre ce presupune meseria lui în acest caz concret.

A fost jucător de tenis, în 2008 a devenit profesionist, iar în 2013 s-a retras. Cel mai sus în clasamentul mondial a urcat până pe 146 în 2013, însă cei mai mulți ani și i-a petrecut în circuitul challenger, iar în turneele de Mare Șlem a ajuns până în turul al treilea al Roland Garros în 2013, la dublu.

La 26 de ani, Jonathan Dasnières de Veigy nu a avut în față prea multe variante. Mai întâi a ales-o pe cea de sparring-partner, el lucrând cu Serena Williams sau pentru echipele de Cupa Davis și Cupa Fed ale Franței. Avantajul lui: era stângaci. Apoi a luat-o pe drumul afacerilor din sport, a devenit agent pentru Octagon, una dintre cele mai cunoscute firme din domeniu. Paleta de activitate a lui Jonathan este una largă, de la reprezentarea intereselor comerciale și financiare ale tinerilor jucători de tenis, până la descoperirea și atragerea noilor talente. 

Relație intermediată 

În momentul de față clienții lui sunt Bianca Andreescu,23 WTA și 18 ani, Anett Kontaveit, 14 WTA și 23 de ani, dar și francezii Corentin Moutet,19 ani, Sean Cuenin, 15 ani, și Harold Mayot, 17 ani.

Dasnières de Veigy a ajuns să lucreze cu jucătoarea din Canada, după ce Nathalie Tauziat, cea care a colaborat pentru o perioadă de timp cu Andreescu, i-a prezentat-o. Acesta a văzut potențialul și a adus-o la Octagon pe când a avea doar 16 ani. Cu estona Kontaveit este o altă poveste, agentul i-a propus un contract, care a fost semnat la 1 ianuarie 2019, după ce lui Anett i se încheiase precedentul cu o firmă de reprezentanță concurentă.

Într-un dialog cu ziariștii de la cotidianul francez L’Equipe, agentul în vârstă de 32 de ani a vorbit despre ascensiunea Biancăi Andreescu din acest sezon „E o campioană, are acel ceva pentru a ajunge sus. În materie de tenis are toate loviturile, variază, are o mână incredibilă. Nu se teme de nimeni. Dacă e să joace contra Serenei Williams, intră pe teren convinsă că o poate învinge. Parcursul de la Auckland de la începutul sezonului a făcut-o să-și dea seama de ce este în stare. Mai trebuie să lucreze la partea fizică, să fie mai fit. Dacă nu are accidentări, Bianca nu are limite. Obiectivele noastre comune sunt foarte înalte”, a spus el.

De la Nadia la Trudeau

Totul s-a schimbat pentru jucătoarea cu origini românești după titlul cucerit la Indian Wells. „Treaba mea este să găsesc metoda corectă de a gestiona acest vârtej”, spune francezul. „Trebuie să evităm solicitările adiționale și fabricarea unei imagini care nu e conformă cu realitatea. Să ne ferim de ce s-a întâmplat în cazul lui Eugenie Bouchard, care a ajuns la 18 ani epuizată, dar Bianca are altfel de personalitate”, a explicat Jonathan Dasnières de Veigy pentru L’Equipe.

Tot el spune că: „Totuși, trebuie profitat de acest moment. Ce i s-a întâmplat e nebunesc. S-a trezit dintr-o lovitură în lumea celor mari. A primit mail-uri de la toată lumea, începând cu Nadia Comăneci și terminând cu prim-ministrul Canadei, Justin Trudeau”.

Tânăr, având în spate experiența câștigată pe terenurile de tenis, Jonathan Dasnières de Veigy a găsit drumul bun după retragere. Este o cale pe care mulți jucători de nivel mediu o aleg. 

1.700.000 $a câștigat Bianca Andreescu din tenis

31-4este raportul dintre victorii și înfrângeri pentru Bianca Andreescu în acest sezon

129 de locuria urcat Bianca Andreescu în trei luni, ea începând anul pe 152 și ajungând în această săptămână pe 23

„Nu are ce să-și reproșeze”

Agentul Biancăi Andreescu a vorbit și despre momentul tensionat pe care l-a avut clienta sa cu Angelique Kerber la turneul de la Miami. La finalul partidei, jucătoarea din Germania a numit-o pe adversara sa „cea mai mare regină a dramelor”. Chiar dacă a doua zi, e a revenit și a felicitat-o pe Bianca pentru parcursul său, acel episod nu poate fi uitat ușor. „Bianca nu a avut nimic să-și reproșeze. Kerber nu a găsit altă metodă ca să-i facă rău. Da, Bianca e extravertită, dar e bine să ai emoții pe teren și să le arăți”, a concluzionat el.

Cei trei canadieni și secretele lor

Agentul a mai spus că piața pe care poate fi vândută imaginea canadiencei este una largă, mai ales că face parte din noul val al tenisului din Țara Frunzei de Arțar, alături de Denis Shapovalov, 19 ani, și Félix Auger-Aliassime, 18 ani. „Trebuie să-i vedeți, sunt geniali. Împart această aventură, își trimit mesaje și filmulețe cu mingile lor de meci. Au o mentalitate incredibilă”, a explicat Dasnières de Veigy. 

Citește și:

 

Citește și:
Tabloul complet al sferturilor de finală ale Campionatului Mondial 2026 » Marea favorită la câștigarea trofeului
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Tabloul complet al sferturilor de finală ale Campionatului Mondial 2026 » Marea favorită la câștigarea trofeului
Nu-l amestecați pe Messi cu urâtul! Spania face catenaccio de modă nouă, iar Anglia a ajuns la vorba cu boul și căpăstrul a lui Adrian Porumboiu » 6 concluzii dupa optimi
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Nu-l amestecați pe Messi cu urâtul! Spania face catenaccio de modă nouă, iar Anglia a ajuns la vorba cu boul și căpăstrul a lui Adrian Porumboiu » 6 concluzii dupa optimi
Specialiștii în arbitraj de la Marca și AS s-au pus de acord: faza la care Egiptul ar fi fost dezavantajat în optimea cu Argentina!
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Specialiștii în arbitraj de la Marca și AS s-au pus de acord: faza la care Egiptul ar fi fost dezavantajat în optimea cu Argentina!
La 85 de ani, fostul șef al Federației se iubește cu o artistă de 32 de ani: „Sunt respectată, mă simt fericită”
Stiri extrasport
La 85 de ani, fostul șef al Federației se iubește cu o artistă de 32 de ani: „Sunt respectată, mă simt fericită”
Proprietarii Militari Residence pregătesc un nou proiect cu 446 de apartamente în locul unei foste fabrici de construcții metalice
Profit.ro
Proprietarii Militari Residence pregătesc un nou proiect cu 446 de apartamente în locul unei foste fabrici de construcții metalice
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Fără milă » Cristiano Ronaldo, ținta meme-urilor după eliminarea Portugaliei de la Mondial

La 85 de ani, fostul șef al Federației se iubește cu o artistă de 32 de ani: „Sunt respectată, mă simt fericită”


Comentarii (19)
bazinga
bazinga  •  07 Aprilie 2019, 13:37

HA!HA!Trebuie sa se mai nasca de 100 de ori ca sa arate ca Bouchard!Andreeasca e nasoala cu spume,sa fim seriosi!Bouchard e o babe!

observator3000
observator3000  •  07 Aprilie 2019, 12:39
Postat de knuty pe 07 Aprilie 2019, 12:32

Cum arata Bouchard?!si cum arata ***

Perfect de acord cu tine nicio sansa, avand in vedere diferenta de infatisare si gabarit.

argus
argus  •  10 Aprilie 2019, 19:02

Nu ati obosit, inca, mentionand de ate ori este vorba de Bianca Andreescu ca este " ...jucătoare cu origini românești..."!? Ca-i un fel de a spune ca "originea bate conditiile de viata, de trai s.a.m.d.!? Fortand putin sintagma "cu origini..." s-ar putea sa "ne mandrim" si cu hotii, interlopii ce-s "clienti" ai politiilor (din mai toata Europa). Va sa zica, Bianca ar fi ajuns la aceleasi performante daca ar fi ramas la "originea romaneasca", unde indemnizatia pentru hrana a sportivilor a fost redusa? Unde "mai marele sportului" si-a motivat decizia prin "sportivii nu trebuie sa se ingrase" (sau: "sa fie grasi", citat din memorie). Inchei spunand ca daca ati face un sondaj printre jucatorii de tenis care fac performanta (Simona, Halep, Sorana Cirstea, Buzarnescu, Irina Begu, Monica Niculescu. Tecau, Mergea, Pavel, Hanescu, Copil s.a.) o sa vedeti ca atuul nu a fost "originea" ci investitiile facute de parinti, familie, sponsori si nu de FRT!

Vezi toate comentariile (19)
Comentează