SPORTURI  »  TENIS  »  RAFA NADAL - NOVAK DJOKOVICI 5-7, 4-6

Djokovici cîştigă în faţa lui Nadal şi rămîne neînvins în 2011

Articol de GSP - Publicat duminica, 08 mai 2011 00:00 / Actualizat duminica, 08 mai 2011 22:17

Până acum, turneul de la Madrid nu a fost cîştigat consecutiv niciodată de acelaşi jucător. Nadal era deţinătorul trofeului.

Novak Djokovici l-a învins pe numărul unu mondial, spaniolul Rafael Nadal, chiar la el acasă, în finala turneului de la Madrid. "Nole" a început în forţă primul set şi părea că spaniolul nu are nicio şansă, însă Nadal a revenit spectaculos. Scorul partidei a fost 7-5, 6-4.

Djokovici nu a pierdut nici un meci în 2011. În prezent are o serie de 32 de victorii şi 6 turnee cîştigate, inclusiv cel de la Madrid. Nadal, în schimb, a pierdut de 4 ori.