SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA ROMA

Djokovici s-a calificat în finala de la Roma după ce l-a învins pe Federer

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 mai 2009 00:00

Tenismenul sârb Novak Djokovici s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului de la Roma, după ce l-a învins în semifinale pe elveţianul Roger Federer, scor 4-6, 6-3, 6-3, informează site-ul oficial al competiţiei.

Federer s-a impus cu 6-4 în primul set şi a condus cu 2-1 în cel de-al doilea, moment în care meciul s-a întrerupt din cauza ploii. La reluare, elveţianul a făcut 3-1, după care cursul meciului s-a schimbat. Djokovici a revenit şi câştigat setul secund cu 6-3.

Setul 3 a avut o desfăşurare identică, Federer a condus cu 3-1, dar Djokovici a revenit şi s-a impus din nou cu 6-3.

Djokovici va juca finala de la Roma cu învingătorul din meciul Rafael Nadal - Fernando Gonzales.

Sursa: NewsIn

Playtech: Veste BOMBĂ pentru Ianis Hagi! Scoțienii au făcut anunțul ȘOC: s-au dat de gol