SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MADRID

Două din patru! Victorii pentru Irina Begu și Andreea Mitu la Madrid! Alexandra Dulgheru și Monica Niculescu au pierdut

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 mai 2015 11:02

Alexandra Dulgheru, locul 69 WTA, a pierdut partida din primul tur de la Madrid împotriva Anei Ivanovici (locul 7 WTA).

Românca s-a impus categoric în primul set, scor 6-2, însă l-a cedat pe cel de-al doilea în tie break, 6-7 (1-7). La scorul de 0-4 în decisiv Dulgheru a cedat din cauza unei accidentări.

Irina Begu (33 WTA) s-a calificat în turul 2 al turneului de la Madrid după victoria în fața japonezei Kurumi Nara (52 WTA).

Românca s-a chinuit în primul set, pe care l-a cîștigat în tie-break, scor 7-6 (8-6), însă în setul secund s-a desprins foarte ușor și s-a impus 6-1.

Cele două s-au mai întîlnit și în 2014, cînd tot româncă a cîștigat, scor 6-1, 7-6.

Andreea Mitu (100 WTA) a reușit să se impună cu 6-0, 7-6 (7-5) în fața jucătoarei olandeze Richel Hogenkamp și s-a calificat pe tabloul principal la Madrid.

Monica Niculescu, locul 61 WTA, a fost învinsă de neo-zeelandeza Marina Erakovici, scor 2-6, 7-6 (8), 6-3, în turul doi al calificărilor de la Madrid. Erakovici, locul 82 WTA, s-a impus în două ore și 37 de minute.