SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON 2019

ELINA SVITOLINA - KAROLINA MUCHOVA 7-5, 6-4 // FOTO Svitolina, obstacolul din drumul spre finală pentru Simona Halep

Articol de GSP - Publicat marti, 09 iulie 2019 18:51

Ucraineanca Elina Svitolina (8 WTA) a învins-o pe Karolina Muchova (68 WTA), din Cehia, scor 7-5, 6-4, și o va înfrunta pe Simona Halep (27 de ani, 7 WTA) în semifinalele turneului de la Wimbledon.

• Partida dintre Simona Halep și Elina Svitolina va avea loc joi, la o oră ce urmează a fi stabilită ulterior de organizatori.

Cehoaica a început solid partida de pe terenul 1 al complezului de la Wimbledon. Venită după un meci-maraton contra compatrioatei Karolina Pliskova, Muchova a alergat mult, a riscat cu lovituri la limită și s-a desprins la 4-1. Și-a păstrat încă o dată serviciul și la 5-2 avea în față trei game-uri în care să închidă setul. Svitolina nu a mai greșit, doar 7 erori neforțate în primul set, și a întors ostilitățile. Actul inaugural s-a încheiat după 49 de minute, scor 7-5 pentru ucraineancă.

14 ași a servit Muchova în meciul cu Pliskova. Astăzi nu a izbutit niciunul

Cele două seturi au avut desfășurări asemănătoare. Muchova a trecut rapid în avantaj, 2-0, apoi a cedat cinci game-uri consecutive. Serviciul, principala armă în „sfertul” cu Pliskova, nu a mai ajutat-o, și s-a văzut învinsă după o oră și 36 de minute.

4-3e scorul înfruntărilor directe dintre Halep și Svitolina, în favoarea ucrainencei