SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Emma Răducanu, prima reacție după victoria de la Australian Open: „Scorul nu arată ce s-a întâmplat pe teren”

Emma Răducanu
Emma Răducanu Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat marti, 18 ianuarie 2022 17:49 / Actualizat marti, 18 ianuarie 2022 18:37

Emma Răducanu (19 ani, 18 WTA) s-a calificat în turul 2 la Australian Open după ce a trecut de Sloane Stephens (28 de ani, 67 WTA), scor 6-0, 2-6, 6-1.

• Emma Răducanu va juca în turul 2 cu Danka Kovinic (98 WTA, 27 de ani). Jucătoarea din Muntenegru a trecut de Su Jeon Jang (26 de ani, 210 WTA), scor 6-3, 2-6, 6-4
Mats Wilander, după victoria-thriller a Emmei Răducanu: „Știm că a făcut ceva nemaivăzut până atunci”
AUSTRALIAN OPEN

La prima participare la Australian Open, Emma Răducanu a avut o prestație oscilantă. A jucat excelent în seturile 1 și 3, dar a avut o evoluție modestă în setul 2.

Aceasta a dezvăluit că a avut un meci extrem de greu împotriva lui Stephens și este fericită că a reușit calificarea mai departe în competiție.

Emma Răducanu, despre victoria cu Sloane Stephens

„Mulțumesc celor care au rămas în tribune. Sunt foarte mulțumită, cred că am jucat un tenis foarte bun în primul set, cu foarte puține erori neforțate. Era normal ca apoi să vină un recul, dar sunt fericită că m-am regrupat în setul decisiv. Nu cred că scorul arată ce a fost cu adevărat pe teren, pentru că simțeam că nivelul este unul ridicat.

Cred că eu și Sloane am dat tot ce am avut mai bun. A fost un meci cu adevărat de înaltă calitate, cu niște schimburi foarte lungi, așa că sunt foarte fericită că am câștigat împotriva unei astfel de campioane”, a declarat Emma Răducanu potrivit Daily Mail.

Posibil duel Simona Halep - Emma Răducanu la Australian Open

Halep și Emma Răducanu pe aceeași parte de tablou la Australian Open și s-ar putea întâlni în turul 3. Halep a trecut azi de Magdalena Frech, în turul 1, și va da în turul secund fie peste brazilianca Beatriz Haddad Maia (25 de ani, 88 WTA).

Apoi, dacă și Emma Răducanu va triumfa în turul 2, vom putea asista la un duel între cele două.

Citește alte știri din tenis:

Spectacol sau lipsă de respect? Nick Kyrgios a servit printre picioare și a luat punctul la Australian Open

Simona Halep și-a aflat adversara din turul 2 de la Australian Open » A învins-o o singură dată

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”