SPORTURI  »  TENIS  »  ABU DHABI

Învinsă la turneul WTA de la Abu Dhabi, Emma Răducanu a fost complimentată de adversară: „Sunt un mare fan al ei”

Emma Răducanu (foto: Guliver/Getty Images)

Articol de GSP - Publicat joi, 08 februarie 2024 15:56 / Actualizat joi, 08 februarie 2024 17:18

Emma Răducanu (296 WTA) a fost eliminată în turul al doilea la turneul WTA de la Abu Dhabi, după ce a fost învinsă în două seturi de Ons Jabeur (locul 6 WTA), scor 6-4, 6-1. La finalul partidei, tunisianca a avut cuvinte de laudă la adresa jucătoarei britanice de origine română.

După ce a fost eliminată de Yafan Wang (68 WTA) în turul secund de la Australian Open, Emma Răducanu și-a încercat norocul la Abu Dhabi, acolo unde a trecut de cehoaica Marie Bouzkova (36 WTA) în primul tur.

Simona Halep la TAS, ziua #2 » Mouratoglou și-a asumat responsabilitatea pentru testul pozitiv! De ce a stat doar o oră în sală
AUDIERI HALEP

Deși a părăsit ambele competiții încă din fazele incipiente, jocul britanicei este pe un trend ascendent. La finalul meciului de la Abu Dhabi, tunisianca Ons Jabeur a evidențiat abilitățile excepționale ale lui Răducanu, numind-o drept o „jucătoare uimitoare”.

„Nu mi-a fost ușor, evident. Emma este o jucătoare extraordinară. Îi doresc din suflet toate cele bune și știu că poate juca mult mai bine”.

Ons Jabeur: „Aștept cu nerăbdare ca Emma să câștige cât mai multe meciuri”

„Sunt un mare fan al ei, așa că aștept cu nerăbdare să o văd pe Emma câștigând mai multe meciuri”, a concluzionat Jabeur.

De cealaltă parte, britanica și-a catalogat jocul ca fiind „de uitat” și a menționat că speră să obțină rezultate mai bune la WTA Doha, următorul turneu la care va participa.

Răducanu a câștigat US Open în 2021, atunci când a învins în finală pe canadianca Leylah Fernandez, 6-4, 6-1. Ulterior, jucătoarea britanică a suferit multiple accidentări, iar jocul său a înregistrat un regres vizibil.

Jucătoarea cu origini românești ocupă în acest moment locul 296 WTA, cea mai bună clasare fiind locul 10 obținut în iulie 2022.

• Articol scris de Mihai Popa

Povestea de dragoste care a surprins lumea tenisului a ajuns la final: „În sfârșit, un campion care și-a redescoperit pasiunea”
RELAȚIE
Ana Bogdan, din nou în sferturi de finală la Transylvania Open: „Vreau să mă recuperez și să mănânc un desert bun”