SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

VIDEO CU FAZA Nemaivăzut la Australian Open » Un copil de mingi a intervenit în timpul unui raliu

Sursă foto: Captură Eurosport

Articol de - Publicat miercuri, 17 ianuarie 2024 11:27 / Actualizat miercuri, 17 ianuarie 2024 11:58

O fază rarisimă a avut loc la Australian Open în meciul dintre Karen Khachanov (27 de ani, #15 ATP) și Aleksandar Kovacevic (25 de ani, #101 ATP), câștigat de Khachanov cu scorul de 6-4, 6-3, 4-6, 6-3.

Un copil de mingi a intervenit în timpul unui raliu și a prins mingea care se afla încă în joc, spre disperarea lui Khachanov.

Tripla finalistă de Grand Slam, eliminată la Melbourne în turul doi » A fost învinsă de o jucătoare de 16 ani în doar 56 de minute
AUSTRALIAN OPEN

VIDEO. Momentul în care un copil de mingi intervine în timpul unui raliu la Australian Open

Potrivit regulamentului, în cazul în care un copil de mingi intervine în timpul unui raliu, punctul trebuie rejucat. După protestele lui Khachanov în fața arbitrului de scaun, Aleksandar Kovacevic a avut un gest de fair-play aplaudat de întreaga arenă, acordând punctul adversarului.

Situația s-a întâmplat în setul al doilea, la scorul de 2-1 pentru Khachanov, care servea în momentul în care adversarul avea avantaj. Mingea părea că aterizează în afara terenului, astfel că americanul Kovacevic a decis să-i acorde punctul lui Khachanov.

A cedat punctul în semn de fair-play și apoi a pierdut meciul

Rusul a reușit ulterior să-și adjudece game-ul și s-a impus în setul secund cu scorul de 6-3, ducând avantajul la 2-0 la seturi. În al treilea set Kovacevic a reușit să câștige cu scorul de 6-4, dar setul al patrulea i-a revenit tot lui Khachanov, care s-a impus cu scorul de 6-3, câștigând 5 game-uri consecutive de la scorul de 3-1 pentru Kovacevic.

Khachanov urmează să îl întâlnească în turul 3 pe Tomas Machac (23 de ani, #75 ATP), care a trecut de Frances Tiafoe (25 de ani, #17 ATP), scor 6-4, 6-4, 7-6(5).

Karen Khachanov, semifinalist la Australian Open în 2023

Karen Khachanov a ajuns până în semifinale la ediția din 2023 a turneului de la Melbourne, unde a cedat în fața grecului Stefanos Tsitsipas (25 de ani, #7 ATP), scor 6-7(2), 4-6, 7-6(6), 3-6. Ulterior, grecul a pierdut finala disputată în compania lui Novak Djokovic (36 de ani, #1 ATP), scor 3-6, 6-7(4), 6-7(5).