SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIONILOR

Final perfect » Djokovici a cîştigat pentru a treia oară Turneul Campionilor. Nadal, marele învins

Novak Djokovici a primit pentu victoria de la Londra 1,923 milioane de dolari // Foto: Reuters

Articol de - Publicat miercuri, 13 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat marti, 12 noiembrie 2013 20:01

Novak Djokovici a cucerit luni seară titlul la Turneul Campionilor pentru a treia oară în carieră, trecînd cu 6-3, 6-4 de liderul mondial, Rafael Nadal.

"Ne împingem unul pe celălalt pînă la limită şi ne facem mai buni. Ne obligăm unul pe celălalt să muncim mai mult la jocul fiecăruia. E întotdeauna o provocare uriaşă". Sînt cuvintele lui Novak Djokovici, cel care, pînă la urmă, a fost cel mai bun dintre el şi Nadal în finala Turneului Campionilor.

Pe un teritoriu cunoscut şi favorabil, Nole a exploatat cu eficienţă cîteva dintre vîrfurile sale: serviciul, deplasarea extraordinară, capacitatea de a neutraliza armele puternice ale adversarului. De partea cealaltă, Rafa a greşit mai mult decît de obicei, totul pornind de la procentajul scăzut la serviciu, care i-a deranjat şi restul jocului.

După 6-3, 6-4, o festivitate de premiere emoţionantă, dedicată fostului preşedinte ATP Brad Drewitt, care a încetat din viaţă anul acesta, Djokovici îşi îndreaptă atenţia spre finala Cupei Davis, Serbia-Cehia. El încheie anul pe o serie de 22 de meciuri cîştigate. După finala pierdută la US Open chiar la Nadal a mers din titlu în titlu: Beijing, Shanghai, Paris, Londra.

3 trofee ale Turneului Campionilor are Djokovici, 2008, 2012, 2013. Cele mai multe le-a adunat Roger Federer, 6, urmat de Ivan Lendl şi Pete Sampras, cîte 5