Articol de David Istrate - Publicat marti, 24 martie 2026 10:50 / Actualizat marti, 24 martie 2026 10:54
Paula Badosa (28 de ani, 100 WTA) a postat un nou mesaj emoționant, plin de sinceritate, pe rețelele de socializare, după eliminarea în turul secund al Miami Open. Iberica va ieși din nou din top 100 WTA și a explicat perioada pe care o parcurge, după un an 2025 de coșmar, în care a trecut printr-o serie de accidentări.
În urmă cu 10 zile, Paula Badosa era învinsă în semifinala turneului WTA 125 din Austin, Texas, de Bianca Andreescu, scor 2-6, 6-3, 3-6. Apoi, la Miami, ea a trecut în turul inaugural de Aliaksandra Sasnovich (32 de ani, 116 WTA), scor 7-5, 6-3, însă a pierdut în turul secund contra Ivei Jovic (18 ani, 17 WTA), scor 2-6, 1-6.
Paula Badosa: „Știu că sunt departe de cea mai bună versiune a mea”
În urma acestui rezultat, Badosa va ieși din nou din top 100 mondial. Tenismena de 28 de ani a postat un mesaj puternic și emoționant pe Instagram, în care a vorbit despre perioada în care se află, despre frică și despre vocile necontrolate din capul ei.
Frica, nenorocita de frică. Cât de greu este. Uneori simt că nu pot controla vocile din capul meu. Emoțiile sunt prea multe și mă simt copleșită. Îndoielile pun stăpânire pe mine și mă simt pierdută într-o mare de emoții.
Sunt zile în care simt că am suficientă forță și altele în care muntele pare prea înalt... și mă întreb dacă voi fi în stare. Presupun că da. Pentru că, dacă există ceva ce mă definește, este faptul că mereu renasc. Să transformi durerea în putere, nu? De ce ar fi diferit de data aceasta?
Un lucru este clar pentru mine: voi încerca mereu din toate puterile. Voi face tot ce este necesar. Știu că sunt departe de cea mai bună versiune a mea, dar știu și că acea versiune este încă în mine.
Nu voi rămâne în istorie ca jucătoarea cu cele mai multe titluri, dar vreau să fiu amintită pentru asta. Pentru aceste momente. Pentru a demonstra că Paula a fost capabilă să iasă din impas. Și pentru ca acel copil, băiat sau fată, care trece printr-un moment dificil, să se gândească la mine și să spună: «dacă ea a putut, pot și eu».
De aceea sunt încă aici. Pentru că, încă o dată, voi demonstra că pot reuși. Va fi foarte greu, dar promit să continui până voi reuși. Și chiar dacă lucrurile nu merg bine acum și există o mie de opinii... voi continua. Și voi continua.
Iar fanilor mei: vă mulțumesc. Pentru că de multe ori voi sunteți forța care îmi lipsește. Să vă aud în timpul meciurilor, cu acel entuziasm pe care nici eu nu-l mai am, este cel mai de preț lucru pe care mi l-a oferit acest sport
- Paula Badosa
În primăvara anului 2022, Badosa reușea să ajungă pe locul secund în clasamentul mondial. Apoi, în 2024, ea se califica în „sferturi” la US Open și, în 2025, ajungea în semifinale la Australian Open. Însă, de mai bine de un an, jucătoarea originară din New York se luptă cu o serie de accidentări care nu au lăsat-o să aibă continuitate și au forțat-o să se retragă de la mai multe turnee.
Ea încearcă să își repună cariera pe picioare, dar lucrurile nu merg conform așteptărilor și asta îi afectează sănătatea mentală. Cu toate acestea, Badosa e dispusă să lupte până la capăt, să nu renunțe la tenis și încearcă astfel să îi inspire pe cei ce o urmăresc.