SPORTURI  »  TENIS  »  FED CUP

FOTO Jucătoarele echipei de Fed Cup s-au întors acasă: "Acum sîntem o forță"

FOTO: Alex Nicodim +8   FOTO
FOTO: Alex Nicodim

Articol de GSP - Publicat marti, 21 aprilie 2015 10:53

Jucătoarele echipei de Fed Cup au revenit astăzi în țară, după ce au calificat România în Grupa I Mondială.

Fetele au aterizat pe aeroportul Henri Coandă și au susținut o conferință de presă la salonul prezidențial.

 "Este un rezultat frumos, pe care l-am dorit. Ne-am dus hotărîte și am cîștigat. Determinarea și dorința de a cîștiga au făcut diferența", a declarat Alina Tecșor, căpitanul nejucător al echipei.

"Sîntem emoționate. A fost o atmosferă incredibilă la Montreal. Publicul a venit în număr foarte mare și ne-a ajutat să cîștigăm. A fost experiență unică și o atmosferă care ne-a ajutat.

Eram sigură că o să mă întrebați de momentul în care Genie Bouchard nu a vrut să dea mîna cu mine. A fost un moment ciudat. Ea mi-a zis că e o superstiție de-a ei și că nu a făcut-o la adresa mea. Mi s-a părut un gest lipsit de fair play, în contradicție cu Fed Cup.

Ne-am dorit foarte mult să ajungem în Grupa Mondială. Acum sîntem o forță și a ieșit bine. Acum ne bucurăm și vom vedea ce va fi", a spus Alexandra Dulgheru.

"A fost un meci foarte emoționant. Nu mă așteptam să joc cu Bouchard. Am avut o oră să pregătesc meciul. Echipa a fost incredibilă. Publicul a fost incredibil", a declarat și Andreea Mitu.

"Mulțumesc echipei că m-a protejat și m-a ajutat să mă recuperez după accidentare. Acum sînt 100% aptă. Vreau să le felicit pe Andreea și pe Alexandra pentru cum au evoluat. Este bine că am reușit să cîștigăm fără Simona Halep și fără Monica Niculescu.

Vom vedea ce va fi în Grupa Mondială. Acum nu ne gîndim cu cine vom juca", a declarat și Irina Begu.

"Dacă vom continua cu lucrurile pe care le facem acum și cu motivația pe care o avem, vom obținem rezultate foarte bune", a declarat și Raluca Olaru.

Citește aici: Au picat 3 din 7! Doar cu ele se bate România în Cupa Fed: care sînt posibilele adversare

Citește și:
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei regule americane stricte!
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei regule americane stricte!
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Special
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
„Permite depășirea sistematică a vitezei legale”. Prima țară din Europa care blochează sistemul Tesla FSD în Europa
Profit.ro
„Permite depășirea sistematică a vitezei legale”. Prima țară din Europa care blochează sistemul Tesla FSD în Europa
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (19)
lapusneanul
lapusneanul  •  21 Aprilie 2015, 21:29
Postat de daculliber pe 21 Aprilie 2015, 19:54

Multumim "starletei" ca nu a participat! Cine stie ce dureri o mai apucau sau crize de nervi pe rasfatata numarul 1 a Romaniei! Oricum, prin gestul sau, Halep a demonstrat ce pretuieste ea in viata asta cel mai mult: banul si cariera personala! Nu stiu cine a sfatuit-o(poate Tiriac, alt afacerist feroce), dar fatuca s-a "impuscat" singura-n picior, mai ales ca romanii trec acum printr-o criza de identitate, iar Halep era vazuta ca un simbol al renasterii nationale!Ce sa inteleaga acum ultimul amarit care credea ca Halep isi iubeste cu adevarat tara si ca il reprezinta cu onoare in fata lumii intregi? Ca banul e mai important decit tricolorul, ca egoismul si goana dupa inavutire sint de fapt noile valori ale societatii in care traim? Aceasta situatie imi aduce aminte de timpitii de Chivu si Radu Stefan care au refuzat nationala de fotbal, pentru a fi apti 100% la echipele de club...Trist...

prostia ta nu are limite, pai ...si begu s-a accidentat ...sau s-a dat accidentata ? niculescu nu a venit , a spus ca e accidentata, insa a jucat la katowice...

radumatei
radumatei  •  21 Aprilie 2015, 20:31
Postat de daculliber pe 21 Aprilie 2015, 19:54

Multumim "starletei" ca nu a participat! Cine stie ce dureri o mai apucau sau crize de nervi pe rasfatata numarul 1 a Romaniei! Oricum, prin gestul sau, Halep a demonstrat ce pretuieste ea in viata asta cel mai mult: banul si cariera personala! Nu stiu cine a sfatuit-o(poate Tiriac, alt afacerist feroce), dar fatuca s-a "impuscat" singura-n picior, mai ales ca romanii trec acum printr-o criza de identitate, iar Halep era vazuta ca un simbol al renasterii nationale!Ce sa inteleaga acum ultimul amarit care credea ca Halep isi iubeste cu adevarat tara si ca il reprezinta cu onoare in fata lumii intregi? Ca banul e mai important decit tricolorul, ca egoismul si goana dupa inavutire sint de fapt noile valori ale societatii in care traim? Aceasta situatie imi aduce aminte de timpitii de Chivu si Radu Stefan care au refuzat nationala de fotbal, pentru a fi apti 100% la echipele de club...Trist...

Poate ai tu o criza de identitate, dar nu generaliza, noua celorlalti ni se rupa daca un sportiv sau altul participa la nu stiu ce competitie. Nu va mai traiti viata prin intermediari gen Halep, Hagi, Florin Salam sau cine-o mai "reprezenta" Romania la Eurovizion.

daculliber
daculliber  •  21 Aprilie 2015, 19:54

Multumim "starletei" ca nu a participat! Cine stie ce dureri o mai apucau sau crize de nervi pe rasfatata numarul 1 a Romaniei! Oricum, prin gestul sau, Halep a demonstrat ce pretuieste ea in viata asta cel mai mult: banul si cariera personala! Nu stiu cine a sfatuit-o(poate Tiriac, alt afacerist feroce), dar fatuca s-a "impuscat" singura-n picior, mai ales ca romanii trec acum printr-o criza de identitate, iar Halep era vazuta ca un simbol al renasterii nationale!Ce sa inteleaga acum ultimul amarit care credea ca Halep isi iubeste cu adevarat tara si ca il reprezinta cu onoare in fata lumii intregi? Ca banul e mai important decit tricolorul, ca egoismul si goana dupa inavutire sint de fapt noile valori ale societatii in care traim? Aceasta situatie imi aduce aminte de timpitii de Chivu si Radu Stefan care au refuzat nationala de fotbal, pentru a fi apti 100% la echipele de club...Trist...

Vezi toate comentariile (19)
Comentează