Comentarii (114)
maxp
maxp  •  03 Iunie 2018, 17:04
Postat de catalin.palcu pe 02 Iunie 2018, 23:07

Nemtoaica s-a accidentat la 0-1 sau 0-2 in setul secund cand deja isi pierduse serviciul si Simona preluase controlul meciului. Iar setul 1 a fost echilibrat, dar nu chiar pe muchie de cutit ca altfel aveam si un tie-break care se termina cu 11-9 eventual. Iar jucatorii mai slab cotati se tin de regula mult mai bine in primul set cand joaca impotriva favoritilor, dupa care diferenta de valoare incepe sa fie mult mai evidenta.

Da, sunt de-acord, de multe ori asa se intampla, nu rezista la un anumit nivel decat maxim 1 set, exemplu e chiar Riske in primul tur. Bine, cu Riske si Halep a intrat mai greu in meci, nu cred ca-i mai lua aia set daca jucat ce a jucat in seturile 2 si 3. Dar setul 1 cu Petkovic chiar a fost extrem de echilibrat, se putea ajunge si la tie-break, efectiv diferenta s-a facut la 1-2 puncte. Acum e greu de zis cum ar fi evoluat meciul daca nu se accidenta, faptul ca facuse Simona break nu mi se pare un argumente, era un meci unde se putea castiga pe serviciul adversarei, niciuna nu pe serviciu isi bazeaza jocul. La 1-0 s-a accidentat, eu cred ca Simonei i s-a usurat enorm treaba cu acea accidentare. N-am spus ca n-ar fi castigat, probabil ca Petkovic nu rezista fizic inca 2 seturi incat sa castige, dar in mod cert ar fi avut de muncit Halep.

112718839608210
Bumbu Dorel  •  03 Iunie 2018, 13:47
Postat de catalynn pe 03 Iunie 2018, 11:43

Esti tu asa sigur ca Garcia o bate pe Kerber!?

Nu se stie cine castiga dintre Kerber si Garcia,dar sint sigur ca Mertens va pierde cu oricare dintre ele.Totusi cred ca Kerber va ajunge in finala cu Wozniacki !!

viomarmi22
viomarmi22  •  03 Iunie 2018, 11:51
Postat de catalynn pe 03 Iunie 2018, 11:41

Da, doar ca Andrea a dat dovada de fair play si a recunoscut superioritatea neta a Simonei la conferinta de presa. Mai rar vezi asta in tenisul de azi ...Nu discutam setul 2 cand Andrea nu mai era valida, insa in setul 1 a etalat cam cel mai bun tenis al sau si tot a pierdut, nu mai spunem ca in parte si datorita unor greseli mari ale Simonei care putea Închide la 6-4. Inca odata tot respectul pe Andrea care a dat dovada de un fair play deosebit, a preferat sa ramana in teren desi isi putea agrava accidentarea si se vedea clar ca se îndrepta spre .... covrig.

Am spus ce cred ! avantajul terenului propriu cu spectatorii în spate poate fi un factor decisiv în meciul cu Kerber, mi-aș dori totuși ca Kerber s-o bată pe franțuzoaică, numai că eu nu-i dau șanse mai mari de 30%, pe lângă acest aspect franțuzoaica lovește mult mai puternic la retur decât Kerber, arată ca o adevărată atletă !

catalynn
catalynn  •  03 Iunie 2018, 11:43
Postat de viomarmi22 pe 03 Iunie 2018, 11:37

Pe Mertens o va învinge clar, belgianca este cam naivă când joacă cu cele din top 10, în sferturi cred că va juca cu Garcia, de care poate trece în 3 seturi, iar în semifinală are meci greu cu Sharapova s-au Muguruza, aș prefera pe Sharapova pentru a mai îndulci palmaresul de 7-2 pentru rusoaică !

catalynn
catalynn  •  03 Iunie 2018, 11:41
Postat de conasu_boeru pe 03 Iunie 2018, 10:56

A ”surclasat” o jucătoare ....într-un picior !

viomarmi22
viomarmi22  •  03 Iunie 2018, 11:37

conasu_boeru
conasu_boeru  •  03 Iunie 2018, 10:56

Bumbu Dorel  •  03 Iunie 2018, 10:10

Wozniacki,nr. 1 mondial la zi si nr. 3 Muguruza nu vor fi nici una dintre ele Petkovic !!Dar sa asteptam meciul cu Mertens,care nu va fi o nuca usoara !