SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

FOTO » Șocant! Simona Halep a fost eliminată în primul tur la Australian Open de numărul 133 WTA

Articol de GSP - Publicat marti, 19 ianuarie 2016 08:27

Simona Halep, locul 2 WTA, a fost eliminată în primul tur al turneului de la Australian Open, după ce a fost învinsă de Shuai Zhang, locul 133 WTA, scor 4-6, 3-5.

Simona Halep - Shuai Zhang 4-6, 3-6

Simona era una dintre favoritele acestui turneu, dar a jucat foarte slab, pierzînd în fața unei jucătoare venite din calificări. Românca a făcut multe greșeli și a jucat mult sub așteptări, permițîndu-i chinezoaicei să își facă jocul.

Zhang, locul 133 WTA, se află la prima victorie într-un turneu de Grand Slam, iar după meci a izbucnit în lacrimi.

Vezi aici cum s-a desfășurat meciul

3-6

SET ȘI MECI Zhang: Zhang cîștigă game-ul și meciul! Simona Halep este eliminată din turul 1, scor 6-4, 6-3.

3-5

Break Zhang: Halep este la pămînt. Chinezoaica face încă un break și ajunge la patru game-uri la rînd. Zhang va servi pentru a cîștiga meciul.

3-4

Game Zhag: Chinezoaica este într-o revenire de formă și reușește al treilea game la rînd, grație unor lovituri foarte bune și a unei agresivități pozitive.

3-3

Break Zhang: Shuai profită de apatia Simonei și momentele în care româncă nu atacă decisiv. Chinezoaica a făcut break-ul și a egalat la 3.

3-2

Game Zhang: Chinezoaica a atacat mai mult în acest game și a cîștigat trei puncte la rînd, reușind break-ul.

3-1

Game Halep: Simona își continuă forma bună și cîștigă game-ul de serviciu. Românca își mărește avantajul și începe să joace mai bine.

2-1

Break Halep: Simona trece pentru prima dată în avantaj, după ce a preluat inițiativa în acest set și a fost mai agresivă.

1-1

Game Halep: Simona a servit foarte bine și a egalat scorul la game-uri. Românca a închis game-ul cu un as.

0-1

Game Zhang: Shuai Zhang începe bine și acest set și cîștigă la zero primul game.

A început al doilea set. Zhang servește prima

4-6

SET ZHANG: Chinezoaica face încă un break și cîștigă setul. Zhang a cîștigat patru puncte la rînd în acest game, grație unor lovituri la limită.

4-5

Break Halep: Simona face break-ul și revine în meci. Halep a salvat o minge de set și va servi pentru a egala scorul în primul set.

3-5

Game Halep: Simona a servit mai bine în acest game și s-a apropiat de adversară. Zhang servește pentru a cîștiga setul.

5-2

Game Zhang: Chinezoaica a întrerupt seria Simonei. Halep a avut trei mingi de break, dar Zhang a revenit și a cîștigat game-ul, grație unui joc ofensiv foarte bun.

2-4

Game Halep: Simona a servit mai bine și cîștigă primul game pe serviciul ei. Halep nu i-a mai dat șansa adversarei să atace și a pus presiune pe chinezoaică, făcînd-o să greșească.

1-4

Break Halep: Românca a reușit cel mai bun game al ei. Halep a cîștigat trei puncte la rînd și a cîștigat primul game al ei.

0-4

Break Zhang: Simona continuă forma slabă din acest debut de meci. Chinezoaica face încă un break și se distanțează. Halep este surprinsă de jocul foarte bun al adversarei și nu reușește să intre în meci.

0-3

Game Zhang: Chinezoaica a salvat trei mingi de break și cîștigă al treilea game consecutiv. Simona nu reușește să își facă jocul obișnuit și nu are forță să răspundă loviturilor venite de la Zhang.

0-2

Break Zhang: Halep a început slab. Simona încă nu a intrat în ritm și i-a permis adversarei să facă break la 0.

0-1

Game Zhang: Chinezoaica a început bine setul și a cîștigat game-ul de debut al meciului.

A început meciul. Zhang servește prima

Cele două jucătoare au ieșit la încălzire. Meciul va începe în curînd.

Halep și Zhang s-au mai duelat o singură dată, cînd românca s-a impus la Indian Wells, în 2012, scor 6-1, 6-1.

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”