SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MIAMI

FOTO Victorie cu emoții! Halep se califică în turul al treilea la Miami » Cine va fi următoarea adversară

Articol de GSP - Publicat vineri, 24 martie 2017 13:48

Simona Halep (5 WTA) a învins-o pe japoneza Naomi Osaka (49 WTA) în trei seturi, scor 6-4/2-6/6-3 și s-a calificat în turul III al turneului Premier Mandatory de la Miami.

FINAL »  Simona Halep - Naomi Osaka 6-4/2-6/6-3

După un început echilibrat al primului set, în care cele două jucătoare nu au făcut greșeli pe propriile servicii, Halep a făcut diferența la singura minge de break, la scorul de 4-4.

Meciul a fost întrerupt din cauza ploii în debutul actului secund, iar pauza a afectat jocul Simonei Halep, care s-a văzut condusă cu 4-0. Deși a dat semne de revenire, românca nu a mai putut recupera handicapul și a pierdut cel de-al doilea set, scor 2-6.

În decisiv, meciul a fost din nou întrerupt pentru aproximativ 45 de minute, la scorul de 4-3 pentru româncă. Totuși, Halep a gestionat bine revenirea și nu a mai cedat după reluarea meciului, reușind să câștige pe propriul serviciu pentru ca la final să închidă meciul cu un break.

Halep își va afla adversara din turul al treilea în această seară, după 20:45, în urma meciului dintre Ekaterina Makarova (locul 35 WTA) și Anett Kontaveit (locul 112 WTA).

"A fost dificil să revin în setul al doilea, m-am și supărat, dar în cele din urmă am știut ce am de făcut. Vin după câteva săpttămâni de pauză, e bine că m-am calificat în turul al treilea și sper să joc și mai bine în următorul meci" Simona Halep, la finalul meciului cu Osaka

Tot astăzi evoluează și celelalte trei românce din întrecerea de la Key Biscayne: Sorana Cîrstea va continua partida cu letona Sevastova, întreruptă în tie-break-ul primului set, de la ora 18:00.

Irina Begu se va duela cu spanioloaica Lara Arruabarrena, de la ora 20:45.

Începând cu ora 21:45, Patricia Țig va juca împotriva franțuzoaicei Kristina Mladenovici.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”