SPORTURI  »  TENIS  »  ATP BRISBANE

FOTO + VIDEO Moment superb în tenisul masculin » Adversarul s-a prăbușit pe teren, iar el a sprintat peste fileu ca să-l ajute

Articol de GSP - Publicat vineri, 05 ianuarie 2018 19:17

Bulgarul Grigor Dimitrov (3 ATP) a fost în prim-planul unui moment superb petrecut astăzi, în timpul meciului câștigat în sferturile turneului de la Brisbane cu britanicul Kyle Edmund, scor 6-3, 6-7, 6-4.

În setul decisiv, la scorul de 4-4, Edmund și-a sucit glezna în timpul unui schimb și s-a prăbușit secerat de durere pe teren.

Dimitrov a dat dovadă de un gest de mare fair-play: a sprintat către adversarul său căzut, a sărit spectaculos peste fileu și l-a ajutat pe Edmund să se ridice și să meargă pe bancă, în aplauzele deschise ale publicului din Brisbane.

Dimitrov rushes to Edmund's rescue

"That's going to be one of the lasting images of the summer of tennis" Grigor Dimitrov #BrisbaneTENnis

Posted by Brisbane International - Australian Open Series on 5 Ianuarie 2018

Edmund a avut nevoie de intervenția medicului, dar a continuat partida. Nu și-a mai adjudecat însă niciun game, Dimitrov câștigând decisivul și avansând în semifinale.

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”