SPORTURI  »  TENIS  »  WTA SHENZEN

FOTO + VIDEO Simona Halep și Irina Begu, campioane la Shenzen! Victorie dramatică în finală

Articol de GSP - Publicat sambata, 06 ianuarie 2018 17:06

Simona Halep și Irina Begu s-au impus în finala turneului de dublu de la Shenzen după victoria în trei seturi reușită în finală în fața cehoaicelor Barbora Krejcikova și Katerina Siniakova.

Româncele s-au impus în trei seturi, scor 1-6, 6-1, 10-8, după un meci care a durat o oră și patru minute.

Cele două românce au început modest partida și au fost copleșite de ritmul impus de cehoaice, care și-au adjudecat fără emoții setul, 6-1.

Manșa secundă s-a desfășurat sub coordonate total diferite, iar Halep și Begu s-au dezlănțuit, impunându-se cu 6-1 după 26 de minute.

Partida a intrat în super-tie-break, unde româncele au fost mult mai incisive, aflându-se în permanență la conducere. S-a terminat 10-8, iar Halep obține cel de-al doilea trofeu al zilei, după cel cucerit mai devreme la simplu.

Pentru succesul de la dublu, Halep și Begu și-au adjudecat 280 de puncte WTA și un cec în valoare de 26.031 de dolari.

Simona Halep și-a adjudecat primul trofeu de dublu al carierei, în timp ce Begu a reușit al șaptelea titlu.

FINAL » Simona Halep / Irina Begu - Barbora Krejcikova / Katerina Siniakova 1-6, 6-1, 10-8

Așa arată sala în care Halep și Begu au disputat finala de dublu de la Shenzen

În finala de simplu, disputată chiar împotriva Katerinei Siniakova, Simona Halep s-a impus în trei seturi, 6-1, 2-6, 6-0, și a cucerit primul trofeu al anului (detalii despre meci, aici)