SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Impecabilă! Gabriela Ruse a trecut și de ultimul tur al calificărilor la US Open! Încă o româncă pe tabloul principal

Gabriela Ruse a trecut și de ultimul tur al calificărilor la US Open / Captură Instagram@WTA România

Articol de - Publicat sambata, 26 august 2023 09:40 / Actualizat sambata, 26 august 2023 10:00

Gabriela Ruse, a 166-a jucătoare a lumii, devine cea de-a cincea jucătoare din România prezentă pe tabloul principal de la US Open. Bucureșteanca a ieșit învingătoare și din ultimul tur al calificărilor de la New York, după ce a trecut în două seturi de ucraineanca Dayana Yastremska (23 de ani, #111 WTA), scor 7-6 (5), 6-3.

Gabi Ruse leagă victoriile la Flushing Meadows și e din nou pe tabloul principal de la US Open, acolo unde în 2022 reușea să atingă turul secund. După ce le-a învins pe Kristina Mladenovic și Dalma Galfi, românca a trecut și de ultimul hop, confruntarea complicată cu Dayana Yastremska pe care o începea din postura de outsider.

Gabriela Ruse a trecut și de ultimul tur al calificărilor la US Open!

De o oră și cinci minute a avut nevoie Ruse pentru a-și adjudeca un prim set în care a fost în permanență în control, fără să fi reușit, însă, să fructifice mai repede șansele pe care le-a avut. Jucătoarea de 25 de ani a condus cu 5-2, a ratat două oportunități de set la 5-4 și a încheiat socotelile abia în tie-break, după alte două mingi de set salvate de ucraineancă.

Lucrurile au fost mult mai limpezi în manșa secundă, în care tot jucătoarea din România a dictat ostilitățile. Ruse a închis partida la chiar prima minge de meci de care a beneficiat, încheiând cu brio turnirul calificărilor de la US Open. Ea își va afla în cursul zilei adversara din primul tur.

Alte patru românce vor lua startul la US Open

Sorana Cîrstea, Irina Begu, Ana Bogdan și Patricia Țig, celelalte patru românce de pe tabloul principal al ultimului turneu de Grand Slam al anului, vor înfrunta adversare accesibile în primul tur.

• Sorana Cârstea (favorită 30) – Kayla Day
  • Irina Begu – Tamara Korpatsch
  • Patricia Țig – Rebecca Marino
  • Ana Bogdan – Sofia Kenin

VIDEO Simona Halep a rupt tăcerea după audierea în scandalul de dopaj: „Vreau să vă asigur de un lucru!”

Româncele și-au aflat adversarele din primul tur » Sorți accesibili + Ana Bogdan înfruntă o campioană de Grand Slam