SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

Vis scurt pentru Gabriela Ruse! După ce a ajuns neașteptat în turul secund de la Roma, a fost eliminată de Jelena Ostapenko

Gabriela Ruse/Foto: Getty Images
Gabriela Ruse/Foto: Getty Images

Articol de - Publicat joi, 07 mai 2026, 20:43 / Actualizat joi, 07 mai 2026 20:50

După ce a intrat direct în turul al doilea al turneului WTA 1000 de la Roma, ca lucky-loser, Gabriela Ruse (28 de ani, 67 WTA) a fost învinsă în 3 seturi de Jelena Ostapenko (28 de ani, 36 WTA), scor 6-2, 2-6, 3-6.

Gabriela Ruse a intrat din faza calificărilor la turneul de la Roma și, după ce a câștigat împotriva lui Oceane Dodin (29 de ani, 517 WTA), scor 6-1, 6-3, a pierdut contra Sinjei Kraus (24 de ani, 103 WTA), scor 6-7 (3), 2-6.

În ciuda înfrângerii din calificări, Ruse a profitat de retragerea spontană a Amandei Anisimova (24 de ani, 6 WTA) și a obținut accesul direct în turul secund al competiției, aflând din scurt că urmează să o întâlnească pe Jelena Ostapenko, jucătoare pe care o bătuse la Linz, în sferturile de finală.

Gabriela Ruse, învinsă în 3 seturi de Jelena Ostapenko, în turul secund de la Roma

Letona a părut puțin debusolată de faptul că adversara i s-a schimbat în ultimul moment și nu s-a regăsit în setul inaugural. De partea cealaltă, românca, dornică să fructifice șansa primită, a dictat ritmul și a câștigat prima secvență cu 6-2.

Însă, treptat, Ostapenko și-a revenit, a început să joace din ce în ce mai bine și a închis setul al doilea cu un scor identic. Secvența decisivă a început sub semnul echilibrului, dar apoi tenismena de pe locul 36 mondial s-a desprins la 4-2.

Ruse a făcut break și apoi a avut șansa de a egala la 4, însă nu a reușit. Apoi, la 5-3 pentru Ostapenko, jucătoarea de pe locul 67 WTA a avut 5 mingi de break, dar le-a irosit pe toate.

După două ore și 15 minute, campioana de la Roland Garros din 2017 s-a impus cu 2-6, 6-2, 6-3 și s-a calificat în turul al treilea al turneului de la Roma. Ostapenko o va întâlni pe Qinwen Zheng (23 de ani, 32 WTA), care a trecut cu 7-6 (6), 6-2 de Cristina Bucșa (28 de ani, 31 WTA).

România mai are două reprezentante la Roma. Pe Sorana Cîrstea (36 de ani, 27 WTA), care a învins-o cu 6-2, 6-0 pe Tatjana Maria (38 de ani, 54 WTA) și s-a calificat în turul al treilea și pe Jaqueline Cristian (27 de ani, 28 WTA), care va juca împotriva Karolinei Pliskova (34 de ani, 130 WTA), în turul secund al competiției.

Citește și:
GOLUL ANULUI în Steaua - Sepsi » O „rabona” cum nu se vede nici în Liga Campionilor în ziua aniversării de la Sevilla!
Liga 2
GOLUL ANULUI în Steaua - Sepsi » O „rabona” cum nu se vede nici în Liga Campionilor în ziua aniversării de la Sevilla!
Raluca i-a dat vestea, imediat după promovarea Corvinului în Superliga
Liga 2
Raluca i-a dat vestea, imediat după promovarea Corvinului în Superliga
Gabi Balint a deschis ușa casei, la Sângeorz-Băi » Spumos la 40 de ani de la Sevilla: „În timp ce mergeam să bat penalty-ul, îl înjuram în gând pe Lăcătuș”
Superliga
Gabi Balint a deschis ușa casei, la Sângeorz-Băi » Spumos la 40 de ani de la Sevilla: „În timp ce mergeam să bat penalty-ul, îl înjuram în gând pe Lăcătuș”
Pe drum spre marele meci, s-a dezbrăcat și s-a pozat în toaleta avionului: „Regina se întoarce!”
Box
Pe drum spre marele meci, s-a dezbrăcat și s-a pozat în toaleta avionului: „Regina se întoarce!”
FOTO Dacia aduce cel mai puternic Sandero, hibridul cu care va ataca Toyota Yaris și MG3
Profit.ro
FOTO Dacia aduce cel mai puternic Sandero, hibridul cu care va ataca Toyota Yaris și MG3
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mărturia-document a eroului Helmut Duckadam despre Sevilla '86: „Valentin a obținut o facilitate nesperată!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează