SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Gabriela Ruse, out de la Australian Open » A pierdut cu Veronika Kudermetova în turul 2

Gabriela Ruse // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 19 ianuarie 2022 10:39 / Actualizat miercuri, 19 ianuarie 2022 10:50

Gabriela Ruse (24 de ani, 82 WTA) a fost eliminată în turul 2 de la Australian Open, fiind învinsă de Veronika Kudermetova (24 de ani, 32 WTA), scor 2-6, 5-7.

• Veronika Kudermetova va juca în turul 3 cu Maria Sakkari (8 WTA, 26 de ani) sau cu Qinwen Zheng (19 ani, 108 WTA)

La prima prezență la Australian Open, Gabriela Ruse a ajuns în turul secund, însă nu a putut rezista în fața experimentatei Kudermetova, care s-a impus la capătul unui meci de o oră și 25 de minute.

Primul set a fost la discreția Kudermetovei, care a preluat rapid conducerea. Ruse și-a pierdut de două ori serviciul, la 1-1 și 4-2, astfel că rusoaica a câștigat primul set cu 6-2.

În al doilea set, Ruse a jucat mai bine. A făcut prima break, iar la 5-2 a servit pentru câștigarea setului. Totuși, Kudermetova a revenit în joc. A câștigat 5 game-uri la rând și a obținut calificarea în turul 3.

Acesta a fost cel mai bun rezultat al Gabrielei la un turneu de Grand Slam. Ea a mai a ajuns în turul 1 la Roland Garros (2018 și 2019) și la US Open (2021). Pentru rezultatul de la Australian Open, Ruse va primi 70 puncte WTA și un cec în valoare de 100.000 de dolari.

Gabriela Ruse - Veronika Kudermetova 2-6, 5-7

• 5-7: Game, set, meci Veronika Kudermetova
  • 5-4: Ruse ratează șansa de a închide setul, Kudermetova a făcut rebkreak și va servi pentru a egala scorul în setul secund
  • 5-2: Gabriela Ruse preia conducerea setului. A reușit primul său break din meci, ulterior salvând două șanse de rebreak. Românca e la un pas de a trimite meciul în decisiv
  • 3-2: Jucătoarele continuă să-și câștige game-urile de serviciu. Ruse este mai sigură pe ea în acest set și nu-i permite adversarei să controleze schimburile
  • 2-1: Startul de set secund este unul echilibrat. Ambele jucătoare și-au câștigat serviciul fără probleme

A început setul doi. Ruse servește prima

• 2-6, Set Kudermetova: Veronika triumfă în game-ul de serviciu și câștigă primul set
  • 2-5: Kudermetova a aproape să câștige primul set. Ruse a ratat din nou două șanse de rebreak, în timp ce rusoaica a mai reușit o dată să câștige pe serviciul româncei
  • 2-3: Rusoaica se menține în față, La 1-2, Ruse a avut șansa de a face rebreak, dar Kudermetova a reușit să-și câștige serviciul.
  • 1-2: Kudermetova a început mai bine meciul. După ce Ruse a câștigat primul game din meci, rusoaica a preluat conducerea. Și-a câștigat game-ul de serviciu și a reușit și primul break din meci