SPORTURI  »  TENIS  »  BRD NĂSTASE-ȚIRIAC TROPHY

Gael Monfils s-a calificat pentru a treia oară în semifinale la BRD Năstase-Țiriac Trophy

Gael Monfils Foto: Raed Krishan

Articol de GSP - Publicat vineri, 24 aprilie 2015 21:31

Gael Monfils, favorit numărul 2, a trecut de Simone Bolelli, scor 6-3, 7-6(4), și are prima șansă la cîștigarea trofeului, după ce Gilles Simon, cap de serie numărul 1, a fost eliminat în sferturi.

Monfils, beneficiarul unui wild-card, a avut nevoie de puțin peste o oră și jumătate pentru a-l învinge pe Bolelli. După un prim set cîștigat la trei, francezul a continuat să pună presiune pe serviciul adversarului său.

Italianul a salvat două mingi de meci și a împins jocul în tie-break, unde Monfils n-a mai ezitat, impunîndu-se cu 7-4.

În semifinale, favoritul numărul doi va juca împotriva lui Guillermo Garcia-Lopez. Spaniolul a trecut în sferturi de Lukas Rosol, scor 6-4, 7-6(7).

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”