SPORTURI  »  TENIS  »  FINALA DUBLU WIMBLEDON

Articol de GSP - Publicat sambata, 11 iulie 2015 20:14

Horia Tecău şi Jean Julien Rojer au cîştigat finala probei de dublu de la Wimbledon. Cei doi au trecut de perechea Jamie Murray/John Peers (Marea Britanie / Australia), cap de serie numărul 13, scor 7-6, 6-4, 6-4.

Partida a durat puţin peste două ore şi a fost una echilibrată, dar Tecău şi Rojer nu s-au aflat în dificultate în nici un moment.

În primul set, românul şi olandezul s-au impus la tie-break, cu scorul de 7-5. Meciul a fost la fel de echilibrat şi de disputat şi în următoarele două seturi, pe care Tecău şi Rojer le-au cîştigat cu acelaşi scor, 6-4, după cîte un break pe set.

Pentru Tecău aceasta a fost a patra finală la Wimbledon, iar pe celelalte trei le-a pierdut alături de Robert Lindstedt.

După acest succes, Tecău a egalat performanţa lui Ilie Năstase, care a cîştigat proba de dublu de la Wimbledon în 1973 alături de Jimmy Connors.

Vezi aici desfăşurarea liveTEXT a meciului:

Tecău/ Rojer - Murray/ Peers 7-6, 6-4, 6-4

6-4

GAME, SET ŞI MECI: Victorie pentru Tecău şi Rojer!

5-4

Break Tecău/ Rojer: Cei doi fac break-ul! Rojer va servi pentru ca cei doi să cîştige turneul.

4-4

Gală Tecău/ Rojer: Tecău a servit excelent şi cei doi au cîştigat game-ul la 0.

3-4

Game Murray/ Peers: Ambele perechi evoluează foarte  bine în game-ul de serviciu şi cîştigă

3-3

Game Tecău/ Rojer: Se merge cap la cap în setul trei! Tecău şi Rojer îşi cîştigă serviciul

2-3

Game Murray/ Peers: Murray şi Peers trec din nou în avantaj. Setul trei este unul echilibrat

2-2

Game Tecău/ Rojer: Tecău şi Rojer egalează scorul după un game excelent

1-2

Game Murray/ Peers: Murray şi Peers revin în avantaj, după un game în care au jucat foarte bine

1-1

Game Tecău/ Rojer: Românul şi olandezul egalează situaţia la game-uri

0-1

Game Murray/ Peers: Cei doi încep bine acest set şi cîştigă primul game în care au servit

A început setul trei

6-4

GAME ŞI SET Tecău/ Rojer: După ce au ratat două mingi de set, Tecău şi Rojer închid game-ul şi setu.

5-4

Game Murray/ Peers: Murray şi Peers se menţin aproape de Tecău şi Rojer, care vor servi pentru

5-3

Game Tecău/ Rojer: Cei doi cîştigă game-ul şi se apropie de cîştigarea setului doi

4-3

Game Murray/ Peers: Englezul şi australianul joacă foarte bine pe serviciul lor şi cîştigă game-ul

4-2

Game Tecău/ Rojer: Românul şi olandezul se află în control şi cîştigă pe serviciul lor

3-2

Game Murray/ Peers: Cei doi cîştigă pe serviciul propriu şi se menţin aproape de român şi olandez

3-1

Game Tecău/ Rojer: Cei doi îşi menţin avantajul de două game-uri

2-1

Break Tecău/ Rojer: Primul break al meciului! Tecău şi Rojer preiau conducerea în acest set

1-1

Game Tecău/ Rojer: Tecău a servit pentru prima dată în acest set şi a făcut-o excelent. Cei doi egalează scorul.

0-1

Game Murray/ Peers: Cei doi cîştigă primul game al setului şi preiau conducerea

A început setul II

7-6

SET Tecău/ Rojer: Tecău şi Rojer cîştigă în tie-break setul

6-6

Game Murray/Peers: Setul se va decide la tie-break, după ce Murray şi Peers au egalat la şase

6-5

Game Tecău/ Rojer: Game foarte bun reuşit pe serviciul lui Tecău şi revin în avantaj

5-5

Game Murray/Peers: Cei doi salvează o minge de set şi restabilesc egalitatea

5-4

Game Tecău/ Rojer: Rojer a servit excelent, iar cei doi au cîştigat game-ul la 0.

4-4

Game Murray/Peers: Game la 0 cîştigat de cei doi. Ambele perechi merg cap la cap.

4-3

Game Tecău/ Rojer: Tecău a servit foarte bine în acest game şi cei doi trec în avantaj.

3-3

Game Murray/Peers: Din nou egalitate, după ce Murray şi Peers îşi cîştigă serviciul.

3-2

Game Tecău/ Rojer: Tecău şi Rojer sînt din nou avantaj, după un game cîştigat din nou cu emoţii.

2-2

Game Murray/Peers: Meciul este în continuare echilibrat. Murray/Peers şi au cîştigat fără emoţii setul şi egalează.

2-1

Game Tecău/ Rojer: Românul şi olandezul cîştigă primul game în care a servit Tecău. Cei doi au revenit de la 15-40 şi trec în avantaj.

1-1

Game Murray/Peers: Situaţia la game-uri este egală după ce englezul şi britanicul au cîştigat pe serviciul propriu