SPORTURI  »  TENIS  »  ROMÂNIA - GERMANIA 1-4

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 aprilie 2016 14:54

România a pierdut confruntarea cu Germania din Grupa Mondială I a Fed Cup, scor 1-4 și va retrograda în Grupa Modnială II.

• Simona Halep a pierdut primul meci al zilei de la Fed Cup. Jucătoarea noastră a fost învinsă de  Angelique Kerber, scor 2-6, 2-6.
  • Monica Niculescu a fost învinsă și ea de Andreea Petkovici (6-0, 6-7, 3-6), în meciul decisiv al confruntării dintre cele două echipe, după ce a avut două mingi de meci în cel de-al doilea set.
  • În meciul de dublu, important doar pentru palmares, perechea  Irina Begu/Alexandra Dulgheru a fost învinsă de  Annika Beck și Julia Goerges, în trei seturi, 7-6, 6-7, 7-10.
  • Ieri, Simona Halep a adus singura victorie a României în fața Germaniei, după victoria în trei seturi în fața Andreei Petkovici, scor de 6-4, 6-7, 6-4. Tot ieri, Irina Begu a pierdut în fața lui Angelique Kerber, 2-6, 3-6.

Begu/dulgheru - beck/goerges 7-6/6-7/7-10

VEZI AICI DETALII DIN PRIMA ZI

MONICA NICULESCU - ANDREA PETKOVICI 6-0 / 6-7 / 3-6

3-6

GAME-SET-MECI PETKOVICI! Nemțoaica câștigă prim minge de meci și aduce victoria Germaniei!

3-5

GAME PETKOVICI: Game prelungit pe serviciul lui Petkovici, dar nemțoaica se descurcă și întrerupe seria celor șapte break-uri din acest set. Monica se vede nevoită să servească pentru a rămâne în meci.

3-4

BREAK PETKOVICI: Monica nu reușește să salveze decât una dintre cele trei mingi de break ale lui Petkovici

3-3

RE-BREAK NICULESCU: Românca reușește un game alb pe serviciul adversarei

2-3

BREAK PETKOVICI! Monica salvează o primă minge de break, dar nemțoaica o câștigă pe cea de-a doua.

2-2

RE-BREAK MONICA! Monica revine și își fructifică prima minge de break din game!

1-2

BREAK PETKOVICI: nemțoaica a câștigat un nou game pe serviciul jucătoarei noastre, care pare că acuză oboseala.

1-1

Debut fantastic în setul decisiv: Ambele jucătoare și-au pierdut serviciul în acest debut de set. Oboseala a început să își spună cuvântul.

6-7

Avem set decisiv: Monica Niculescu n-a avut nici o șansă în tie-break, unde Petkovici s-a impus categoric 7-1

6-6

AVEM TIE-BREAK: Monica a cedat deși a avut două mingi de meci.

5-5

GAME NICULESCU: Monica rezistă presiunii și joacă excelent. A revenit de la 1-4, iar acum este 5-5. Petkovici e enervată de insistența pentru fiecare minge a jucătoarei noastre

4-4

FA-BU-LOS: Monica Niculescu luptă și egalează incredibil deși părea că acest set va fi câștigat de Petkovici. Sunt mari șanse să avem meci decisiv

2-4

GAME MONICA: Cele două jucătoare și-au câștigat serviciul. Monica a avut ceva probleme, însă până la urmă a reușit să rămână la doar două game-uri de adversară în acest set. Are însă nevoie de un break

1-3

Break Petkovici: Jucătoarea noastră își cedează în premieră serviciul și îi dă șansa lui Petkovici să se distanțeze în acest set secund.

1-1

GAME MONICA: Acest set începe mult mai echilibrat decât celălalt. Petkovici câștigă și ea primul game, însă Niculescu revine rapid și egalează situația în acest set

6-0

GAME ȘI SET: Niculescu are o evoluție fantastică și încheie primul set după doar 30 de minute.

5-0

SUPER MONICA: Cu un joc foarte solid, plin de curaj, Monica Niculescu nu-i dă nici o șansă lui Petkovici! Nemțoaica nu a reușit să câștige nici un game

3-0

CE MECI FACE MONICA: Niculescu are deja două break-uri și arată un joc fabulos. Monica nu-i dă nici o șansă lui Petkovici. Se agață de fiecare punct și arată o poftă de joc incredibilă

1-0

BREAK MONICA: Niculescu se luptă pentru fiecare minge și reușește să facă break încă din primul game al meciului. Petkovici e deja nervoasă din cauza insistenței la fiecare minge a Monicăi

14:40

Cele două jucătoare au ieșit pe teren și se încălzesc

SIMONA HALEP - ANGELIQUE KERBER 2-6 / 2-6

2-6

SET ȘI MECI KERBER: Angelique n-a mai avut nici o problemă în ultimele două game-uri ale meciului. A profitat și de greșelile neforțate ale Simonei din plin. Urmează meciul Monicăi Niculescu cu Andrea Petkovici.

2-4

BREAK KERBER: Simona nu reușește să returneze în teren mingile trimise de Kerber. Comite multe greșeli neforțate, iar nemțoaica s-a distanțat din nou. Are 4-2, iar Halep e obligată să facă break

2-2

BRAVO, SIMONA: Deși nu joacă la cel mai înalt nivel, Simona Halep a reușit să-și facă serviciul foarte greu. Kerber în schimb nu are probleme prea mari pe propriul serviciu

1-1

RE-BREAK KERBER: Răspuns pe măsură al nemțoaicei, care câștigă game-ul la 0 pe serivciul Simonei Halep. Returul moale al româncei îi dă șansa lui Kerber să lovească decisiv

1-0

BREAK HALEP: Început excelent de set secund pentru Simona Halep. Românca reușește să fie foarte agresivă și precisă la retur, lucru care a surprins-o pe Kerber.

2-6

SET KERBER: Simona e nervoasă, a început să facă foarte multe greșeli neforțate și i-a dat șansa adversarei să câștige acest set. Angelique a profitat din plin de nervii Simonei Halep și a luat primul set

2-4

BREAK ȘI RE-BREAK: Halep a reușit rapid să revină și a făcut breakul, însă și-a pierdut imediat serviciul deși la un moment dat avea 40-15 și părea capabilă să încheie game-ul. Kerber servește și se apropie de câștigarea primului set

1-3

BREAK KERBER: După un început echilibrat, Kerber reușește să facă un break. Primele semne de nervozitate ale Simonei, care a avut un retur afară și a dat cu racheta de pământ.

1-1

GAME HALEP: Răspuns pe măsură al Simonei Halep care a încheiat game-ul la fel de repede cum a făcut-o și Kerber.

Halep are glezna stângă bandajată. Ea a jucat un an şi jumătate cu protecţie la ambele glezne, dar asta i-a afectat tendonul ahilian. A renunţat la bandaje de la începutul acestui sezon.
A mai avut probleme cu glezna şi la întâlnirea de Fed Cup contra Serbiei, din aprilie 2014, care conta ca baraj pentru Grupa Mondială II

0-1

GAME KERBER: Început excelent pentru nemțoaică. Aceasta a servit excelent, iar returul Simonei a fost de fiecare dată imprecis. Game alb pentru Kerber

13:00

Jucătoarele au intrat pe teren: Cele două au început încălizrea și în scurt timp va începe meciul

12:30

Fanii fac gălăgie! În sală este un zgomot infernal cu 30 de minute înainte de debut, 15 spectatori cu vuvuzele îşi fac încălzirea pentru meciuri. A apărut şi o tobă imensă, purtată de unul dintre liderii galeriei lui U Cluj, Attila Verdes, poreclit Hiena.

12:00

Ultimele informaţii de la Cluj de la Luminiţa Paul şi Roxana Fleşeru. Cu o oră înainte de primul meci al zilei, germancele Petkovic şi Beck sunt în sală pentru un scurt antrenament. Barbara Rittner strânge mingile, apoi le aruncă pentru serviciu.

La precedenta dispută din Fed Cup, cu Elveţia, din februarie, în ultimul meci de simplu, la 1-2, a jucat Beck în locul lui Petkovic.