SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA WIMBLEDON

Hănescu joacă mîine la Wimbledon. Anul trecut a părăsit cu scandal turneul :X

Victor Hănescu în timpul jocului cu Daniel Brands de anul trecut
Victor Hănescu în timpul jocului cu Daniel Brands de anul trecut

Articol de GSP - Publicat duminica, 19 iunie 2011 00:00 / Actualizat vineri, 02 septembrie 2011 22:52

Victor Hănescu a fost implicat la turneul de anul trecut într-un scandal care i-ar fi putut aduce o suspendare mare.

Tenismenul român a ratat atunci calificarea în optimi în faţa lui Daniel Brands, fiind nevoit să se retragă în setul decisiv. Românul era condus de neamţul Daniel Brands, scor 7-6(7), 7-6(3), 6-7(7), 3-6, 0-3 în momentul în care a renunţat din cauza durerilor la spate.

Hănescu a protestat atunci faţă de comportamentul spectatorilor englezi, care în setul trei au avut comentarii răutăcioase la adresa sa în timpul disputei cu Brands, dar şi faţă de atitudinea arbitrului, care nu a sancţionat gesturile publicului. Românul chiar s-a contrat cu o parte a publicului, reluările TV arătîndu-l în momentul în care scuipa înspre mai mulţi fani, la începutul setului decisiv. La scorul de 5-3 în al treilea set a avut trei mingi de meci pe serviciul său. Le-a ratat, apoi a mai avut o şansă în tie-break, irosită şi aceea.

La 0-2 în setul decisiv, Hănescu a greşit intenţionat cîteva mingi, provocînd duble greşeli cu care şi-a pierdut serviciul.

"Cei care au avut o problemă cu mine erau englezi. Vorbeau în engleză şi o făceau şi tare, chiar şi publicul a reacţionat împotriva lor. Chiar îşi băteau joc de mine şi o făceau în momente importante şi în pauze, cînd încercam să mă adun şi să mă concentrez. Făceau miştouri şi se legau de accidentarea mea. A fost destul de ciudat pentru un turneu cu un asemenea renume", a spus Hănescu după meci.

Românul a fost amendat cu 15.000 de dolari pentru ieşirea nervoasă din timpul jocului cu Brands: jumătate din sumă pentru faptul că a înjurat şi scuipat, iar cealaltă jumătate pentru că a pierdut deliberat al treilea game din setul decisiv.

4 mingi de meci a avut Hănescu în setul trei. O victorie i-ar fi putut aduce cel mai bun rezultat al său la Wimbledon

4 spectatori au fost arestaţi de către poliţia londoneză în urma incidentului

Victor Hănescu va juca în primul tur al turneului de Grand Slam de la Wimbledon cu Jaroslav Pospisil, un jucător ceh care se află pe locul 125 în clasamentul ATP. Dacă va accede în următoarea fază a competiţiei, românul îl poate întîlni în manşa secundă pe americanul Andy Roddick.

Tabloul feminin:
Alexandra Dulgheru – Jill Craybas (SUA, locul 106 WTA)
Monica Niculescu – Sybille Bammber (Austria, 144)
Irina-Camelia Begu – Flavia Pennetta (Italia, 21)
Simona Halep – Bojana Jovanovski (Serbia, 53)
Sorana Cîrstea – Pauline Parmentier (Franta, 75)

Citește și:
Fostul fotbalist legitimat la FCSB se iubește cu Elena, solista trupei Mandinga » Primele imagini împreună
Altele
Fostul fotbalist legitimat la FCSB se iubește cu Elena, solista trupei Mandinga » Primele imagini împreună
Surpriză » Thomas Neubert numește echipa cea mai bine pregătită fizic din România: „Arată super!”
Superliga
Surpriză » Thomas Neubert numește echipa cea mai bine pregătită fizic din România: „Arată super!”
Senzația olimpică s-a căsătorit în secret cu iubita-model: cum a fost dat de gol
Stiri extrasport
Senzația olimpică s-a căsătorit în secret cu iubita-model: cum a fost dat de gol
Boicot! Bogdan Andone nu a venit la interviu după FC Argeș - U Cluj » Ce a generat furia antrenorului
Superliga
Boicot! Bogdan Andone nu a venit la interviu după FC Argeș - U Cluj » Ce a generat furia antrenorului
VIDEO O „armată” de 350 roboți umanoizi intră în fabricile Renault. Urmează Dacia, în etapa a doua
Profit.ro
VIDEO O „armată” de 350 roboți umanoizi intră în fabricile Renault. Urmează Dacia, în etapa a doua
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”

Alertă: s-a accidentat înainte de Turcia - România! Pe cine a chemat Mircea Lucescu


Comentarii (3)
danijel_subotic
danijel_subotic  •  20 Iunie 2011, 10:08

Bafta Victor!

adrianrr
adrianrr  •  19 Iunie 2011, 12:50

Eu am vazut meciul lui de anul trecut,chiar a avut dreptate,el n.a vrut sa declare mai multe,si ziaristii au inceput sa.l atace mai ales astia de doi bani(SPIRU HARET) de la noi. Se stie ce fel de popor sunt englezii,astia pe unde se duc fac scandal,chiar daca e Wimbledon,nesimtirea unora n.are limite.

puscarie_pe_viata
puscarie_pe_viata  •  19 Iunie 2011, 12:16

Poate o sa te descurci mai bine anul acesta, bafta multa, o sa ai nevoie.

Vezi toate comentariile (3)
Comentează