SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

Hănescu s-a retras în setul decisiv şi a ratat calificarea în optimi » Autoexpulzat!

Articol de - Publicat sambata, 26 iunie 2010 00:00

Jucînd în turul 3 la Wimbledon, românul a condus cu 2-0 la seturi şi a ratat patru mingi de meci în al treilea act.

Se afla pentru a treia oară în turul trei la Wimbledon, după debutul din 2003 şi ediţia trecută. În faţă, un adversar fără blazon, dar aflat în creştere: Daniel Brands, tipul care în runda precedentă îl scosese din cursă pe Nikolai Davîdenko. Meciul a fost programat pe de-acum celebrul teren 18, cel pe care s-a disputat partida epică dintre Isner şi Mahut.

După cum începuseră lucrurile, scenariul arăta un cadru echilibrat, cu ambii jucători adjudecîndu-şi cu autoritate game-urile pe propriul serviciu. Noroc că înainte de decisiv există tie-break-ul. Actele unu şi doi au ajuns să fie decise astfel şi de fiecare dată s-a impus Hănescu, întîi cu 9-7, apoi cu 7-3. Durate asemănătoare, 46, respectiv 45 de minute. A venit, în setul al treilea, marea şansă. A găsit breşa în scutul advers, a avut 5-3 şi serviciul, a ratat 3 mingi de meci, încă una în tie-break şi, de acolo, reduta s-a prăvălit. Brands s-a apropiat la 1-2 la seturi.

Frustrare necontrolată
Ce urmează e aproape halucinant. Un act pierdut de român cu 3-6, trainerul chemat pentru o problemă la spate, semne tot mai vizibile de nervozitate din partea celui care îşi ţine atît de bine firea mereu. Înainte de decisiv, Hănescu a avut o discuţie destul de aprinsă cu arbitrul de scaun, după care a urmat ceea ce e greu de descris: la 2-0 pentru german, care făcuse repede break-ul, românul a servit intenţionat afară de cîteva ori la rînd, excedat de strigătele unor spectatori. La 0-3, s-a dus direct la umpire, i-a întins mîna, acesta nu prea înţelegea ce se întîmplă, apoi l-a salutat pe Brands şi a părăsit arena într-un iureş. O izbucnire necaracteristică lui Victor Hănescu, care e foarte posibil să rişte o amendă pentru comportamentul său.

31.250 de lire sterline a primit Victor Hănescu pentru prezenţa în turul 3 la Wimbledon

Omul-maraton, învins fulger
După ce joi s-a impus în cel mai lung meci al istoriei, 11 ore şi 5 minute, John Isner (foto) a revenit ieri pe terenurile de la Wimbledon pentru turul al doilea. L-a întîlnit acolo pe Thiemo De Bakker, care venea şi el după o partidă lungă cu Santiago Giraldo, 16-14 în setul decisiv. Americanul n-a mai avut putere să se bată, el cedînd cu 0-6, 3-6, 2-6 în numai o oră şi 14 minute. Primul set a durat doar 16 minute. Isner a explicat că a dormit bine, de la 23:30 pînă la 8:00 dimineaţa, însă nu acesta a fost necazul. "Ştiam că, la cît de obosit eram, voi dormi fără probleme. Din punct de vedere mental şi fizic însă, m-am simţit stors. Nu mai aveam forţă în picioare, rămăsesem fără combustibil", a explicat John, care s-a retras şi de la dublu, unde făcea pereche cu compatriotul său Sam Querrey, cei doi urmînd să joace tot ieri.

Dublu din plin
Horia Tecău s-a aflat ieri de două ori pe terenurile cu iarbă de la All England Club şi de fiecare dată a ieşit învingător. Prima incursiune a fost alături de suedezul Robert Lindstedt în turul 2 al probei de dublu masculin. Cei doi au întîlnit perechea americană Jesse Levine-Ryan Sweeting, de care au trecut cu 7-5, 6-3, 6-2, calificîndu-se în runda a treia. Acolo vor da peste cuplul cotat favorit numărul 4, Mahesh Bhupathi-Max Mirnîi (Ind/Blr). A doua apariţie a lui Horia a fost la dublu mixt, împreună cu Monica Niculescu. Ei i-au învins în turul întîi pe Marie-Eve Pelletier şi Tommy Robredo (Can/Spa) cu 7-6 (6), 6-4.

Rezultate
Wimbledon

Feminin, turul 3: V. Williams (SUA, 2)-Kleibanova (Rus, 26) 6-4, 6-2; Jankovici (Ser, 4)-A. Bondarenko (Ucr, 28) 6-0, 6-3; Clijsters (Bel, 8)-Kirilenko (Rus, 27) 6-3, 6-3; Bartoli (Fra, 11)-Arn (Ung) 6-3, 6-4; Zvonareva (Rus, 21)-Wickmayer (Bel, 15) 6-4, 6-2; Henin (Bel, 17)-Petrova (Rus, 12) 6-1, 6-4; Groth (Aus)-Kerber (Ger) 6-3, 7-5; Pironkova (Bul)-Kulikova (Rus) 6-4, 2-0, ab.

Masculin, turul 3: Djokovici (Ser, 3)-Montanes (Spa, 28) 6-1, 6-4, 6-4; Hewitt (Aus, 15)-Monfils (Fra, 21) 6-3, 7-6 (9), 6-4; Melzer (Aut, 16)-F. Lopez (Spa, 22) 4-6, 6-3, 6-2, 6-4; Lu (Tpe)-F. Mayer (Ger) 6-4, 6-4, 2-1, ab; turul 2: Mathieu (Fra)-Iujnîi (Rus, 13) 6-4, 2-6, 2-6, 6-3, 6-4; De Bakker (Ola)-Isner (SUA, 23) 6-0, 6-3, 6-2.

Citește și:
La 30 de kilometri de impunătorul AT&T Stadium, reporterii GSP au găsit „X-urile” care marchează momentul de cotitură al SUA
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
La 30 de kilometri de impunătorul AT&T Stadium, reporterii GSP au găsit „X-urile” care marchează momentul de cotitură al SUA
Mesajul lăsat de iranieni în vestiarul din Los Angeles
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Mesajul lăsat de iranieni în vestiarul din Los Angeles
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Superliga
FCSB s-a reunit la prima oră » Numele noi și 5 absențe
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (14)
iony3112
iony3112  •  26 Iunie 2010, 18:50

Felicitari pentru Victor... a facut foarte bine ca a plecat chiar daca a pierdut , a dat dovada ca are un caracter puternic si nu trebuie sa ,,inghite" toate injurile. Am vazut meciul si a doua si la sport .ro comentatorii nostrii romani deja au ineput sa foloseasaca cuvinte de genul ,,incalificabil " .Cine sunteti voi acesti comentatori, care folositi aceste cuvinte la adresa unui jucator ,care este al tuturor romanilor nu numai al vostru ? Eu am tinut cu el si cred ca multi romani.

dra2pac
dra2pac  •  26 Iunie 2010, 13:26

una peste alta, Victor nu avea nevoie sa se poarte asa. in al doilea rind, arbitrul de scaun a fost extrem de moale. jenant chiar. in al treilea rind, era bine daca tribuna era mai treaza... Noua toata povestea asta ne-a lasat un gust amar, intrucit idioti s-au mai vazut, dar un profesionist nu se poarta asa...

dra2pac
dra2pac  •  26 Iunie 2010, 13:23

una peste alta, Victor nu avea nevoie sa se poarte asa. in al doilea rind, arbitrul de scaun a fost extrem de moale. jenant chiar. in al treilea rind, era bine daca tribuna era mai treaza... Noua toata povestea asta ne-a lasat un gust amar, intrucit idioti s-au mai vazut, dar un profesionist nu se poarta asa...

Vezi toate comentariile (14)
Comentează
Close