SPORTURI  »  TENIS  »  WTA FINALS

Iga Swiatek, victorie expeditivă în primul meci de la WTA Finals » Doar 3 game-uri lăsate campioanei de la Australian Open

Madison Keys și Iga Swiatek la WTA Finals 2025 Foto: Guliver/GettyImages
Madison Keys și Iga Swiatek la WTA Finals 2025 Foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat sambata, 01 noiembrie 2025 19:07 / Actualizat sambata, 01 noiembrie 2025 19:08

Numărul 2 mondial, Iga Swiatek (24 de ani), s-a impus cu 6-1, 6-2 în fața lui Madison Keys (30 de ani, locul 7 WTA) în partida inaugurală a WTA Finals de la Riyadh, contând pentru grupa Serena Williams.

Întâiul duel de la ediția 2025 a WTA Finals a opus două campioane de Grand Slam din acest sezon, pe cea de la Wimbledon, Iga Swiatek, și pe cea de la Australian Open, Madison Keys, care se întâlneau pentru a opta oară în circuitul mondial, poloneza conducând cu 5-2.

O partidă cu un istoric scurt și crud pentru americancă, doar 61 de minute pentru o victorie cu 6-1, 6-2, pe parcusul căreia poloneza a evoluat eficient de la serviciu până la deplasare și lovituri din spatele terenului.

E adevărat și că de partea cealaltă a fileului s-a aflat o Madison Keys în varianta ei cea mai nefericită. Revenind în turnee după o pauză de 68 de zile – nu a mai jucat de la US Open, unde a pierdut în turul 1, din cauza unei accidentări – americanca a arătat complet lipsită de ritm. De asemenea, serviciu, o armă cu două tăișuri, a prezentat de data aceasta versiunea boantă.

În aceste condiții, Iga s-a hrănit din nesiguranța oponentei, alimentând propriul joc cu flux pozitiv. Primul set nu a avut istoric, un 6-1 scurt, dominator, în al doilea, numărul 2 mondial și-a cedat serviciul în start, dar a fost singurul pas greșit făcut în meci. A trecut până la urmă linia de sosire în plin fuleu, cu 6-2.

Chiar și cu acest scor sever, nu este cea mai drastică înfrângere suferită de Keys în fața lui Swiatek. În 2022, la Indian Wells, în sferturi de finală, Iga se impunea cu 6-1, 6-0 contra americancei.

Iga Swiatek: „Am jucat cu echilibrul corect între a fi solidă și agresivă”

Oricare dintre noi care se află aici trebuie să fie mândră de sezonul pe care l-a avut”, a spus campioana de la WTA Finals 2023 în interviul de pe teren. „Încerc să mă bucur, să apreciez ce se întâmplă, mă simt grozav să fiu din nou la Riyadh, mai ales că am schimbat gazdele pentru Turneul Campioanelor în ultimii ani. Să fiu aici, într-un loc pe care îl cunosc, mă simt un pic ca acasă”, a adăugat ea.

Swiatek a vorbit apoi despre evoluția ei, subliniind că a fost mulțumită de fiecare aspect al jocului. „Toate lucrurile pe care le-am antrenat s-au legat foarte bine, acum am jucat cu echilibrul corect între a fi solidă și agresivă. Per total, sunt mulțumită cu munca depusă la Varșovia după turneele din China. Asta îmi dă încredere să merg mai departe, să mă dezvolt ca jucătoare, sunt pregătită pentru zilele următoare”.

Iga Swiatek, victorie expeditivă în primul meci de la WTA Finals » Doar 3 game-uri lăsate campioanei de la Australian Open
Iga Swiatek în acțiune la WTA Finals Foto: Guliver/GettyImages

Întrebată apoi despre public, și-a pemis o remarcă punctată de umor. „Sunt bucuroasă să pot juca în fața voastră, sunteți într-o cantitata mai mare și calitate, de asemenea, cu steagurile Poloniei! Nu, glumeam doar”, a adăugat repede, râzând. „Turneul se dezvoltă și cred că putem contribui mult în a face tenisul mai popular și a oferi oportunități acolo unde nu existau înainte”, a conchis ea.

Din grupa Serena Williams mai fac parte Amanda Anisimova (cap de serie 4) și Elena Rybakina (favorită 7).

Citește și:
„De neprivit!” » Notele lui Nicolae Stanciu în AC Milan - Genoa, după execuția lamentabilă de la penalty » Ce scriu italienii
Stranieri
„De neprivit!” » Notele lui Nicolae Stanciu în AC Milan - Genoa, după execuția lamentabilă de la penalty » Ce scriu italienii
Diego Simeone l-a atacat frontal pe Vinicius, în timpul meciului: „Asta îți va face Florentino, ține minte!”
Campionate
Diego Simeone l-a atacat frontal pe Vinicius, în timpul meciului: „Asta îți va face Florentino, ține minte!”
Gigi Becali a dezvăluit cât plătește pentru înlocuitorul lui Șut: „Mâine vine «noul Mirel Rădoi»”
Superliga
Gigi Becali a dezvăluit cât plătește pentru înlocuitorul lui Șut: „Mâine vine «noul Mirel Rădoi»”
Xabi Alonso a uluit în minutul 69 din Atletico - Real Madrid » Așa ceva nu s-a mai văzut!
Campionate
Xabi Alonso a uluit în minutul 69 din Atletico - Real Madrid » Așa ceva nu s-a mai văzut!
Proprietarii de case primesc o nouă lovitură fiscală, după majorarea impozitelor locale
Profit.ro
Proprietarii de case primesc o nouă lovitură fiscală, după majorarea impozitelor locale
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Orașul are și alte nevoi...” » Primarul din Botoșani a reacționat după dezvăluirile de pe GSP: „Mi-au cerut un milion de lei”

Sabalenka are echipament nou pentru Australian Open » Fosta ei rivală a făcut topul costumelor din tenisul feminin: Sorana Cîrstea e pe podium!


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează