SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MIAMI

Iga Swiatek e campioană la Miami, după o victorie spectaculoasă cu Osaka! Performanță istorică la 20 de ani

Iga Swiatek // FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 aprilie 2022 21:40 / Actualizat sambata, 02 aprilie 2022 23:22

Polona Iga Swiatek (20 de ani) este de neoprit în 2022. A câștigat turneul de la Miami, după o victorie clară contra japonezei Naomi Osaka (24 de ani, 77 WTA), scor 6-4, 6-0, după o oră și 20 de minute.

Poloneza ca va fi de luni pe locul 1 WTA, profitând de retragerea lui Asleigh Barty, a ajuns la 17 victorii consecutive și a câștigat al 3-lea turneu la rând, după triumfurile de la Doha și Indian Wells.

Iga Swiatek e campioană la Miami

Iga Swiatek a reușit un joc excelent în finala turneului de la Miami.  În primul set, Osaka și Swiatek au mers cap la cap până la 2-2, când poloneza a făcut break-ul. Iga s-a menținut în avantaj și a câștigat setul cu 6-4.

Lupta din setul secund a fost una total dezechilibrată. Iga nu a cedat niciun game, câștigând setul cu 6-0, și adjudecându-și turneul.

16 februariee data ultimei înfrângeri suferite de Iga Swiatek. Atunci pierdea la Dubai cu Jelena Ostapenko, în optimi, scor 6-4, 1-6, 6-7

Swiatek, a 4-a care face dubla Indian Wells – Miami

După victoriile de la cele două turnee, Swiatek devine a patra jucătoare din circuitul WTA care reușește „The Sunshine Double”, câștigarea Indian Wells și Miami în același an. Până la Iga, doar Steffi Graf (1994 și 1996), Kim Clijsters (2005) și Victoria Azarenka (2016) au reușit să cucerească ambele trofee.

La 20 de ani, Iga Swiatek devine cea mai tânără jucătoare care reușește această performanță.

6 turneea câștigat Iga Swiatek în carieră. Cel mai important – Roland Garros 2020

Citește mai multe știri din tenis:

Ion Țiriac a dat lovitura! Suma exobitantă pentru care a vândut turneul de la Madrid