SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DOHA

Încă o deziluzie » Simona Halep a fost eliminată la Doha de numărul 118 WTA!

Articol de GSP - Publicat marti, 23 februarie 2016 14:06

Simona Halep, locul 4 WTA, a fost învinsă în turul doi, la Doha, de Elena Vesnina, locul 118 WTA, scor 7-6(1), 4-6, 1-6.

Halep și Vesnina se duelaseră o singură dată, în 2011, când românca se impusese după ce adversara ei fusese nevoită să se retragă în decisiv, la scorul 2-6, 6-4, 4-0 pentru Simona. Românca începuse bine meciul și, în ciuda ezitărilor, a câștigat categoric tie-break-ul primului set, 7-1.

Românca s-a desprins în actul secund la 4-1, însă a urmat o cădere inexplicabilă. Din acel punct, rusoaica a bifat șase game-uri consecutive la care Simona nu a avut reacție. În decisiv, Halep a abandonat complet jocul.

Aceasta este cea de-a patra înfrângere a Simonei în ultimele cinci partide ale acestui sezon! Halep poate cădea pe locul 5 la finalul acestui turneu.

Halep a câștigat turneul de la Doha în 2014, iar anul trecut a abandonat din cauza unor probleme medicale.

HALEP - VESNINA 7-6(1) 4-6 1-6

FINAL DE MECI! Vesnina întoarce spectaculos meciul și o spulberă în decisiv pe Simona.

HALEP - VESNINA 7-6(1) 4-6 1-4

Halep a renunțat complet la meci și îi oferă pe tavă toate punctele adversarei.

HALEP - VESNINA 7-6(1) 4-6 1-3

BREAK VESNINA! Simona cedează fără drept de apel pe propriul serviciu.

HALEP - VESNINA 7-6(1) 4-6 1-2

Game facil câștigat de Vesnina. Simona pare lipsită de motivație în aceste momente.

HALEP - VESNINA 7-6(1) 4-6 1-1

În final! Cu ceva noroc, Simona reușește să întrerupă seria de șase game-uri câștigătoare a rusoaicei.

HALEP - VESNINA 7-6(1) 4-6 0-1

Vesnina continuă să joace la înălțime, iar Simona nu are soluție.

HALEP - VESNINA 7-6(1) 4-6

Incredibil ce se întâmplă la Doha! Vesnina revine de la 1-4 și bifează cinci game-uri consecutive fără răspuns din partea Simonei.

HALEP - VESNINA 7-6(1) 4-5

Ce revenire! Vesnina reușește cinci game-uri consecutive și trece în avantaj!

HALEP - VESNINA 7-6(1) 4-3

Vesnina își face propriul serviciu cu mari emoții. Halep revine de la 0-30, dar rusoaica dirijează excelent punctele de pe fund și se apropie la o lungime de româncă.

HALEP - VESNINA 7-6(1) 4-2

BREAK VESNINA! Simona ezită din nou la serviciu și seria break-urilor continuă, iar rusoaică începe să capete din ce în ce mai multă încredere.

HALEP - VESNINA 7-6(1) 4-1

BREAK HALEP! Simona profită de precipitarea Vesninei, care se grăbește la mingi simple și comite erori neforțate pe bandă rulantă.

HALEP - VESNINA 7-6(1) 3-1

BREAK VESNINA! Halep comite câteva greșeli importante și îi permite rusoaicei să recupereze un break.

HALEP - VESNINA 7-6(1) 3-0

BREAK HALEP! Vesnina este depășită categoric de Simona în aceste momente și pare să fi depus armele.

HALEP - VESNINA 7-6(1) 2-0

Simona domină autoritar jocul în aceste momente și pare desprinsă spre victorie.

HALEP - VESNINA 7-6(1) 1-0

BREAK HALEP! Simona începe determinată actul secund și face break-ul încă din primul game.

HALEP - VESNINA 7-6(1)

Ce tie-break nebun! Simona Halep câștigă șase puncte consecutive înainte de a închide setul!

HALEP - VESNINA 6-6

BREAK HALEP! Simona revine imediat și împinge setul în tie-break!

HALEP - VESNINA 5-6

BREAK VESNINA! Halep cedează la zero pe propriul serviciu! Inexplicabilă căderea bruscă a jucătoarei noastre.

HALEP - VESNINA 5-5

Vesnina trece peste eșecul din game-ul precedent și își face serviciul fără mari dificultăți.

HALEP - VESNINA 5-4

Game dificil pentru Halep, care reușește să salveze o minge de break într-un moment dificil. Rusoaica se ține aproape, însă va servi acum pentru a rămâne în set.

HALEP - VESNINA 4-4

Rusoaica rezistă atacurilor Simonei și câștigă pe propriul serviciu cu două puncte excelente în lung de linie.

HALEP - VESNINA 4-3

Simona își face cu ceva emoții serviciul. Românca are noroc la mingea decisivă, care lovește fileul și cade în terenul rusoaicei.

HALEP - VESNINA 3-3

Un game care s-a întins pe aproape 10 minute este câștigat în cele din urmă de Vesnina. Simona a avut șase mingi de break, însă nu a reușit să se distanțeze în acest set.

HALEP - VESNINA 3-2

Halep pare să își fi intrat în ritm în acest meci. Trei lovituri excelente o pun în încurcătură pe Vesnina, care nu are reacție.

HALEP - VESNINA 2-2

BREAK HALEP! Repliere rapidă a Simonei, care egalează situația la game-uri, după ce o pune în dificultate la fileu pe Vesnina.

HALEP - VESNINA 1-2

BREAK VESNINA! Simona revine de la 0-30, însă comite o dublă greșeală și își complică misiunea în game. O nouă dublă îi oferă șansa de break rusoaicei, care taxează imediat ezitările româncei.

HALEP - VESNINA 1-1

Simona e incisivă încă din primele schimburi, însă irosește trei mingi de break. Rusoaica are probleme până în momentul de față în fața jucătoarei noastre.

HALEP - VESNINA 1-0

Început bun pentru Simona Halep, care e obligată să câștige acest meci pentru a-și reintra în formă