SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

INDIAN WELLS. Continuă șocurile la Indian Wells: Simona Halep a scăpat de o adversară de top + O jucătoare de 16 ani este în turul III » Toate rezultatele zilei

Amanda Anisimova // Foto: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat sambata, 10 martie 2018 09:27

Continuă suprizele de pe tabloul feminin în meciurile din turul II la Indian Wells.

Garbiñe Muguruza, locul 3 WTA, a fost eliminată în trei seturi de americanca Sachia Vickery, locul 100 WTA, scor 6-2, 5-7, 1-6, după un meci de două ore și 13 minute. Muguruza putea fi adversara din semifinale a Simonei Halep.

Muguruza, una dintre marile favorite ale turneului, a început bine meciul și a câștigat categoric primul set, 6-2, după două break-uri. În setul doi, iberica a avut 3-0 și 4-2, dar Vickery a revenit și a egalat. Mai mult, la 6-5 pentru ea, americanca a mai făcut un break și a trimis meciul în decisiv. Vickery a dominat autoritar setul trei. A reușit două break-uri și a cedat doar un game, reușind una dintre marile surprize ale turneului.

În turul I, Vickery a eliminat-o pe Eugenie Bouchard. În runda următoare o va întâlni pe Naomi Osaka, cea care le-a eliminat pe Maria Sharapova și Agnieszka Radwanska.

Noua senzație din SUA

A doua reprezentantă SUA care impresionează la Indian Wells este Amanda Anisimova, locul 149 WTA.

În vărstă de 16 ani, Anisimova s-a calificat în turul III după ce a trecut de Anastasia Pavlyuchenkova, locul 23 WTA, scor 6-4, 6-1, după un meci de o oră.

Condusă cu 1-0 în primul set, Anisimova a revenit și a făcut două break-uri, suficiente pentru a câștiga setul. În setul doi, americanca a cedat doar un game și a reușit două break-uri, calificându-se în runda următoare.

În turul I, Anisimova a trecut de Pauline Parmentier, locul 94 WTA, cu 6-2, 6-2. În turul III, Anisimova joacă împotriva cehoaicei Petra Kvitova.

Amanda Anisimova este considerată una dintre cele mai talentate junioare din SUA, câștigând în 2017 US Open în proba junioarelor și jucând finala Roland Garros în 2016, tot în proba junioarelor.