SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

INDIAN WELLS. Simona Halep și-a aflat prima adversară de la Indian Wells » A câștigat categoric singurul meci direct

Articol de GSP - Publicat joi, 08 martie 2018 08:36

Simona Halep, locul 1 WTA, o va întâlni în turul doi la Indian Wells pe cehoaica Krystina Pliskova, locul 77 WTA. Cel mai probabil, meciul va avea loc în noaptea de vineri spre sâmbătă.

În turul 1, Pliskova s-a impus în meciul cu Ying-Ying Duan, locul 95, scor 6-4, 7-6 (5), după un meci care a durat o oră și 30 de minute. Pliskova a început bine meciul, cu un break în primul game, suficient pentru a câștiga setul.
În setul doi, Pliskova a condus cu 3-2, dar a fost egalată. Setul a ajuns la tie-break, unde ambele jucătoare au cedat puncte pe propriul serviciu. În final, la a treia minge de meci, Pliskova a câștigat partida.

Simona Halep și Krystina Pliskova au mai avut un singur meci direct. Partida a avut loc în 2017, la Madrid, când Simona a câștigat cu 6-1, 6-2.

Astăzi, în turul I la Indian Wells vor mai juca alte trei românce: Mihaela Buzărnescu o întâlnește pe Jennifer Brady, iar Monica Niculescu și Sorana Cîrstea se întâlnesc în meci direct.