SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA BEIJING

Înfrângere categorică pentru Simona Halep în optimile de finală de la Beijing! A făcut un meci dezastruos și a cedat în fața lui Shuai Zhang

Articol de GSP - Publicat joi, 06 octombrie 2016 09:20

Simona Halep a pierdut din nou în fața lui Shuai Zhang care s-a calificat în sferturile de finală de la Beijing. Chinezoaica de pe locul 36 WTA s-a impus în două seturi, scor 6-0, 6-3.

Primul set a durat doar 19 minute. Scorul întâlnirilor directe dintre a cincea jucătoare a lumii şi chinezoaică este acum de 2-1 în favoarea lui Zhang.

Este a doua înfrângere umilitoare pentru Simona Halep după cea cu Petra Kvitova de la Wuhan.

Britanica Johanna Konta (locul 14 WTA) a învins-o în două ore și 7 minute pe Karolina Pliskova în optimile de finală de la Beijing. Ea va fi adversara lui Zhang în sferturile de finală.

Halep a participat pentru a cincea oară la turneul de categorie Premier Mandatory, iar cel mai bun rezultat al său este atingerea sferturilor de finală în 2014. N-a reușit să-și egaleze cel mai bun rezultat în acest an.

LIVETEXT SIMONA HALEP - SHUAI ZHANG 0-6 / 3-6

3-6: GAME, SET ȘI MECI
3-5:
Greșeală după greșeală pentru Simona Halep. Shuai Zhang servește pentru meci.
3-4:
Zhang trece din nou la cârma partidei. Simona Halep nu se regăsește, deși părerea că poate reveni la un moment dat
3-3:
Dublă greșeală Simona Halep și Shuai Zhang reușește să facă break.
3-2:
Shuai Zhang revine de la 15-40 și reușește să își câștige serviciul. Totuși, jocul Simonei Halep pare să fie în creștere
3-1:
Halep reușește să își facă din nou serviciul, profitând de câteva greșeli neforțate ale adversarei
2-1:
Zhang revine și își câștigă din nou serviciul destul de ușor
2-0: GAME HALEP!
Joc solid al Simonei Halep, care câștigă la 0 pe propriul serivicu. Chinezoaica începe și ea să greșească.
1-0: BREAK HALEP!
Început mult mai bun de set pentru Simona, care reușește să câștige pe serviciul adversarei
SETUL 2

0-6: SET LA 0 PENTRU ZHANG! Halep joacă dezastruos și îi permite chinezoaicei. Primul set a durat doar 19 minute.
0-5:
Game alb pentru Zhang, care nu-i dă nici o șansă Simonei Halep până acum. Românca servește pentru a rămâne în set
0-4:
Multe greșeli neforțate pentru Simona Halep. Zhang face al doilea break și servește acum. Returul româncei n-a funcționat de nici un fel în acest set
0-3:
Ce start pentru Zhang! Chinezoaica pare foarte încerzătoare, servește foarte bine, iar returul Simonei Halep se oprește de cele mai multe ori în fileu sau în afara terenului. Start dezastruos de set pentru Halep
0-2: BREAK ZHANG!
Greșeli repetate pentru Simona Halep care îi permite adversarei să se desprindă încă din start
0-1:
Shuai Zhang începe bine și reușește să-și câștige serviciul. Urmează Halep la serviciu