SPORTURI  »  TENIS  »  ȚIRIAC FOUNDATION TROPHY

Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului Țiriac Foundation Trophy

Irina Begu
Irina Begu

Articol de GSP - Publicat vineri, 16 septembrie 2022 22:20 / Actualizat vineri, 16 septembrie 2022 22:44

Irina Begu (32 de ani, 41 ATP) s-a calificat fără emoții în semifinalele turneului Țiriac Foundation Trophy, disputat la București, după ce a învins-o pe Kateryna Baind (28 de ani, 134 WTA), din Ucraina, scor 6-1, 6-1.

În meciul disputat la Centrul Naţional de Tenis, Irina a câștigat en-fanfare partida cu Baind. Begu a dominat încă de la început partida, a lovit puternic și nu i-a dat nicio șansă sportivei din Ucraina. S-a impus într-o oră și 27 de minute și va juca semifinala împotriva Sarei Errani (35 de ani, 115 ATP)

Ana Bogdan a ajuns în semifinalele de la Portoroz » A trecut în sferturi de locul 18 WTA
WTA

„Mulțumesc publicului că m-a susținut și astăzi și îi aștept și mâine pe fani în număr cât mai mare, pentru a fi alături de mine. Este fantastic să joc din nou la București, mă simt foarte bine aici”, a spus Irina după joc, potrivit Federației Română de Tenis.

Partida împotriva italiencei Sara Errani va avea loc sâmbătă, 16 septembrie, de la ora 13:30.

Ce este Ţiriac Foundation Trophy

Organizat la Centrul Naţional de Tenis de către Federaţia Română de Tenis şi susţinut de Fundaţia Ţiriac, turneul cu premii în valoare de 115.000 de dolari este la prima ediție.

Turneul este de categorie WTA 125.

Real Madrid, gata să organizeze un meci de retragere pentru Federer chiar pe „Bernabeu” » L-ar avea adversar pe rivalul său de-o viață
RETRAGERE
Badosa salută curajul Simonei Halep: „Îți mulțumesc că ai împărtășit aceste lucruri cu noi! Atât de sinceră și deschisă”