SPORTURI  »  TENIS  »  SUSPENDARE

Jannik Sinner, dezamăgit de apelul WADA în cazul său de dopaj: „Sunt total surprins!”

Articol de - Publicat sambata, 28 septembrie 2024 15:27 / Actualizat marti, 01 octombrie 2024 10:58

Jannik Sinner (23 de ani, lider ATP) a reacționat, după ce Agenția Mondială Antidoping (WADA) a anunțat că a depus contestație la Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) în scandalul de dopaj în care este implicat italianul.

Sinner a fost depistat pozitiv de două ori cu clostebol, o substanță anabolizantă. în luna august a acestui an.

Jannik Sinner, dezamăgit de apelul WADA în cazul său de dopaj: „Sunt total surprins!”

„Nu putem controla totul. Bineînţeles că sunt foarte dezamăgit şi, de asemenea, surprins. Sunt foarte surprins de acest apel, ca să fiu sincer, pentru că am avut trei audieri. Toate cele trei audieri au fost foarte pozitive pentru mine.

Ştiţi, nu mă aşteptam la asta. Am aflat cu câteva zile în urmă că vor face apel şi că va deveni oficial astăzi, aşa că... Dar da, este o surpriză, pentru că încă vorbim despre acelaşi lucru. Poate că vor doar să se asigure că totul este în regulă. Da, sunt doar surprins că au făcut apel”, a spus Jannik Sinner, citat de news.ro.

Agenția Mondială Antidoping cere ca Jannik Sinner să fie suspendat între unul și doi ani

„WADA a depus joi un apel la Tribunalul de Arbitraj Sportiv ( TAS) în cazul jucătorului de tenis italian Jannik Sinner, care a fost găsit fără vină sau neglijenţă de către un tribunal independent al Agenţiei Internaţionale de Integritate în Tenis (ITIA) după ce a fost depistat pozitiv de două ori la substanţa interzisă clostébol în luna martie”

Totuși, agenția nu solicită ca lui Sinner să îi fie anulate rezultatele obținute după depistarea cu clostebol, printre care se numără titlurile de la Miami, Cincinnati şi US Open.

„Având în vedere că acest caz este acum în curs de soluţionare la TAS, WADA nu va face alte comentarii în acest moment”, mai apare în comunicatul de presă.

Citește și:
Alexandru Băluță a fost prezentat oficial la noua echipă: „Clubul nostru a semnat un contract”
Superliga
Alexandru Băluță a fost prezentat oficial la noua echipă: „Clubul nostru a semnat un contract”
Kevin Ciubotaru a explicat de ce a căzut transferul la FCSB: „Acum nu mă interesează”
Superliga
Kevin Ciubotaru a explicat de ce a căzut transferul la FCSB: „Acum nu mă interesează”
Alibec are rival în Superliga » Jucătorul Craiovei, LIVE pe Counter-Strike a doua zi după meci: „Ce faci, bă, topitule?”
Superliga
Alibec are rival în Superliga » Jucătorul Craiovei, LIVE pe Counter-Strike a doua zi după meci: „Ce faci, bă, topitule?”
Francezii au prezentat noul model Dacia și au anunțat: „Semnătură unică! E o premieră”
Noutati auto
Francezii au prezentat noul model Dacia și au anunțat: „Semnătură unică! E o premieră”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (4)
monika.
monika.  •  01 Octombrie 2024, 09:53

Afara din sport, cu dopatii! Fair play!

Dr.Hoock
Dr.Hoock  •  28 Septembrie 2024, 21:07

Toti dopatii si toți trișorii sunt surprinsi când sunt descoperiti si dezamagiti când se cere pedepsirea lor!

utilizator șters
utilizator șters  •  28 Septembrie 2024, 20:18

E surprins. El stia ca *** din lumea nord-vestica sunt protejati, pentru binele imaginii sportului. ***, mai ales aia fara scutiri medicale, prietenii stiu de ce.

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (4)
Comentează