SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Jaqueline Cristian, eliminată în turul 1 la Roland Garros » A pierdut în două seturi cu Jelena Ostapenko

Jaqueline Cristian // FOTO: Imago

Articol de - Publicat duminica, 26 mai 2024 16:48 / Actualizat duminica, 26 mai 2024 17:06

Jaqueline Cristian (67 WTA, 25 de ani) a fost prima reprezentantă a României care joacă la Roland Garros 2024. Ea a fost eliminată în turul 1 de letona Jelena Ostapenko (10 WTA, 26 de ani), scor 4-6, 5-7.

Jaqueline Cristian a avut parte de un debut pe tabloul principal de la Roland Garros cu multe emoții. Meciul său din primul tur a fost programat pe arena „Suzanne Lenglen”, a doua ca mărime din complexul de la Porte d'Auteuil, adversară i-a fost Jelena Ostapenko, a zecea jucătoare a lumii, dar și câștigătoarea din 2017.

A intrat pe teren zâmbind, încercând parcă să se bucure de momentul pe care îl avea în față, chiar dacă nu avea în palmares nicio victorie în fața unei jucătoare de Top 10 din cinci întâlniri cu astfel de jucătoare, pe Ostapenko o învinsese în 2021, la Sankt Petersburg, pe hard, pe când letona ocupa poziția a 53-a în ierarhia mondială.

Jelena și Jaqueline au ajuns la Roland Garros după rezultate bune în turneele precedente de pe zgură. Românca a atins turul al treilea la Madrid și Roma, în timp ce letona a ajuns în optimi de finală la competiția din Spania și în sferturi de finală la cea din Italia.

Jaqueline Cristian, începuturi bune

Emoțiile nu s-au văzut în primele game-uri pe care le-a jucat Jaqueline la Roland Garros, ea reușind să facă break-ul încă de la debut și să o destabilizeze pe adversara sa, care a avut unele probleme la serviciu.

Campioana din 2017 de pe zgura pariziană a oferit în primele minute varianta sa neechilibrată, cu multe greșeli neforțate. Cristian a condus cu 4-2, atunci au început să se vadă emoțiile și agresivitatea letonei, care a reușit patru game-uri la rând și s-a impus în primul set cu 6-4 după 43 de minute.

Jaqueline a început bine și partea a doua a întâlnirii. Ea a condus cu 3-1, trei game-uri în care a muncit pentru a fi în față pe tabelă. Dar adversara sa a reușit din nou să-și impună jocul cu loviturile sale agresive și să revină după trei game-uri consecutive câștigate.

Cu câteva retururi bune, Ostapenko s-a detașat la 5-3. Ostapenko a servit să închidă meciul, dar Jaqueline a relaxat brațul și a prelungit partida. Un forehand pe linie și trei servicii foarte bune au făcut ca scorul să devină 5-5.

În timp ce acoperișul retractabil era tras peste arenă din cauza averselor care urmau să apară la Paris, Jelena Ostapenko a trecut din nou la conducere cu un game solid la serviciu. Era 6-5 și Jaqueline trebuia să aibă din nou nervii tari. Nu s-a întâmplat așa, românca încheind cu o dublă greșeală.

28 de lovituri direct câștigătoarea reușit Jelena Ostapenko, în timp ce Jaqueline a avut doar zece

31 de greșeli neforțatea comis Jelena Ostapenko, în timp Jaqueline a ajuns la borna 21

• A început meciul. Jelena Ostapenko servește prima

VIDEO. Mihaela Buzărnescu a prefațat la Open GSP meciul Jaqueline Cristian-Jelena Ostapenko de la Roland Garros

Gafă halucinantă a Ucrainei înainte de partida de la Euro 2024 » Cu ce a înlocuit drapelul României pe tricoul oficial
Nationala

România - Ucraina » Echipa de start gândită de Edi Iordănescu pentru primul meci de la EURO 2024

Adrian Ilie a fost condamnat la 8 luni de închisoare! » Ce se întâmplă cu „Cobra”