SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

JUAN MARTIN DEL POTRO - NOVAK DJOKOVIC » Finală stelară la US Open! Nadal s-a prăbușit în semifinale, dar Djokovic are un adversar incredibil

Foto: Reuters +13   FOTO
Foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat sambata, 08 septembrie 2018 09:39

FINALA US OPEN. Juan Martin del Potro, 29 de ani și numărul 3 ATP, și Novak Djokovic, 31 de ani și numărul 6 ATP, se vor întâlni duminică seară, de la ora 23:00, în marea finală de la US Open, după ce au trecut în penultimul act de Rafael Nadal, respectiv Kei Nishikori.

Djokovic și Del Potro se vor întâlni pentru a 16-a oară în circuitul ATP, sârbul conducând cu 11-4 la meciuri directe. Cei doi nu s-au mai întâlnit din vara anului trecut, când Nole se impunea în sferturi, la Roma, scor 6-1, 6-4. Djokovic se află în fața celei de-a 23-a finală de Grand Slam din carieră, având în palmares 13 titluri. La acest capitol e depășit numai de Federer (20), Nadal (17) și Sampras (14).

De partea cealaltă, argentinianul se află în fața celei de-a doua finale de Mare Șlem din carieră. Prima după nouă ani de așteptare! În 2009, Del Potro l-a învins tot la Flushing Meadows pe Roger Federer, scor 3-6, 7-6(5), 4-6, 7-6(4), 6-2.

”Nu ne-am întâlnit niciodată într-o finală de Grand Slam. O să fie ceva nou pentru amândoi. Îl respect foarte mult ca om și ca jucător. S-a chinuit mult din cauza accidentărilor, dar este un jucător care face meciuri mari, un jucător uriaș și a arătat asta azi în meciul cu Nadal. Sunt convins că o să iasă un meci pe cinste”
Novak Djokovic

2018 09 07t225923z 364798339 nocid rtrmadp 3 tennis us open

JUAN MARTIN DEL POTRO - Rafael Nadal 7-6(3), 6-2 (ret.)

Argentinianul a obținut primul calificarea, după ce a trecut de Rafael Nadal în semifinale, liderul mondial abandonând când era condus cu 7-6(3), 6-2. Problemele ibericului la genunchiul drept au pus capăt prematur unui meci care, după desfășurarea primului set, părea că are toate șansele să devină un clasic al tenisului.

Del Potro l-a biciuit pe Nadal cu lovituri puternice și a controlat mare parte din meci. Ibericul a avut însă puterea să revină în joc și să salveze două mingi de set în primul act, însă n-a mai avut răspuns la jocul sud-americanului în tie-break. La 2-1 pentru Del Potro în setul secund, Nadal a cerut un time-out medical, acuzând probleme la piciorul drept. Din acel moment, spaniolul și-a pierdut imediat serviciul și a mai câștigat un singur game.

La finalul setului a decis să se retragă după două ore de joc. ”Este foarte dificil pentru mine să renunț înainte de finalul meciului. Dar trebuie să iei o decizie în astfel de cazuri. Era însă mult prea greu, aveam dureri prea mari”, a explicat Nadal la finalul meciului, care s-a retras în premieră la un meci de US Open.

”Nu e cel mai potrivit mod prin care să câștigi un meci. Iubesc să joc împotriva lui Rafa pentru că este cel mai mare luptător din acest sport. Nu îmi place să îl văd suferind în afara terenului. Sunt însă fericit că voi fi din nou în finală. Înseamnă mult pentru mine. Nu mă așteptam să mai joc o finală de Grand Slam la turneul meu preferat. Am cele mai frumoase amintiri aici, când am câștigat în 2009, dar atunci eram doar un copil”
Juan Martin del Potro

2018 09 08t014647z 1377063425 nocid rtrmadp 3 tennis us open

Kei Nishikori - NOVAK DJOKOVIC 3-6, 4-6, 2-6

În cea de-a doua semifinală, Djokovic n-a fost nevoit să se întrebuințeze prea mult în fața lui Nishikori. Japonezul a fost nevoit să facă față unui asediu de aproape două ore și jumătate al sârbului. Nole a început în forță partidă și a făcut rapid primul break, în ciuda opoziției lui Kei, care a revenit în primă fază de la 0-40.

A fost suficient pentru ca sârbul să își treacă în cont primul set. În actul secund, Nishikori putea profita de singurul moment de slăbiciune arătat de sârb de-a lungul meciului. A ratat însă ambele oportunități de break în debutul setului. Nole a zburdat pe teren și a încheiat partida în aproape două ore și jumătate.

Nu știu cum s-a văzut, dar m-am simțit excelent. Cred că am arătat o bună intensitate în joc și foarte mare atenție. Trebuie să îți iasă bine loviturile în fața unui jucător ca Nishikori, care este unul dintre cei mai rapizi din circuit”, a mărturisit Nole la finalul meciului.

Citește și:
Tragerea la sorți a grupelor Campionatului Mondial din 2026 » România, în grupă cu Statele Unite ale Americii, dacă se califică
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Tragerea la sorți a grupelor Campionatului Mondial din 2026 » România, în grupă cu Statele Unite ale Americii, dacă se califică
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Campionate
Starul din Premier League s-a ferit, însă camerele tot l-au surprins cu celebra prezentatoare TV
Au pus banii jos pentru transferul lui Alexandru Musi » Ofertă de două milioane de euro
Superliga
Au pus banii jos pentru transferul lui Alexandru Musi » Ofertă de două milioane de euro
Aventura cu o blondă căsătorită a pus capăt căsniciei cu Ana
Campionate
Aventura cu o blondă căsătorită a pus capăt căsniciei cu Ana
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Profit.ro
Nouă fabrică în România, investiție de 10 milioane euro FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Acuzații SEISMICE împotriva lui Gheorghe Tadici: „S-a răzbunat că nu i-au ieșit pariurile! Știe toată țara că pariază!” » Retrasă definitiv la doar 25 de ani: „Era terminată psihic de Tadici, plângea non-stop!”

Scor aiuritor la baschet: 207 puncte diferență! » Scandal după meci: „E nevoie de bun-simț în astfel de situații” vs „Să ne oprim și să nu mai jucăm?”


Comentarii (7)
lapusneanul
lapusneanul  •  08 Septembrie 2018, 13:18
Postat de Nanu Daniel pe 08 Septembrie 2018, 12:37

Prefacatorie marca El Ganador del Furazolidon...Cand vede ca pierde se da accidentat. Tipul asta nu stie sa piarda.

prostea, sunt sigur ca nu ai vazut meciul dar te dai mare specialist..in primul set , la scorul de 4-3 ptr Nadal , deci, PENTRU iberic, a cerut interventia medicului ...i s-a aplicat un bandaj la genunchiul drept...

MaxP
MaxP  •  08 Septembrie 2018, 12:22
Postat de Nelu Cadis pe 08 Septembrie 2018, 12:20

DACA CONDUCEA EL CU 2-0 LA SETURI SIGUR NU IL MAI DUREA PICIORUL....SE SCARPINA LA FUND SI APOI LA NAS CUM FACE MEREU SI JUCA FINALA

Daca l-ai urmarit macar 3 meciuri pe Nadal realizezi automat ca ai scris niste tampenii enorme. Omul chiar nu renunta. Acum sigur ca poate la 2-0 pt el la seturi mai tragea, in primul rand pt ca stia ca poate inchide intr-un set. Aseara putea doar in 3, avea mult mai mult de jucat.

201114370340717
Nelu Cadis  •  08 Septembrie 2018, 12:20

DACA CONDUCEA EL CU 2-0 LA SETURI SIGUR NU IL MAI DUREA PICIORUL....SE SCARPINA LA FUND SI APOI LA NAS CUM FACE MEREU SI JUCA FINALA

Vezi toate comentariile (7)
Comentează