SPORTURI  »  TENIS  »  BCR OPEN ROMANIA

Kamke îl elimină pe Fognini şi provoacă prima surpriză la BCR Open

Articol de - Publicat marti, 21 septembrie 2010 00:00

Fabio Fognini n-a mai putut repeta performanţa de anul trecut, cînd a ajuns pînă în sferturi la Bucureşti.

Italianul a cedat în două seturi în faţa neamţului Tobias Kamke, scor 6-3 7-5. Germanul a dominat categoric primul set, reuşind să fructifice 3 din cele 6 mingi de break.

Fognini a dat semne de revenire în actul secunde, cînd s-a desprins la 3-1. Nu a reuşit însă să gestioneze situaţia şi s-a văzut din nou egalat. Kamke şi-a cedat din nou serviciul la 4-4. Fognini nu şi-a putut stăpîni nervii şi a pierdut oportunitatea de a duce meciul în decisiv.

Kamke a profitat imediat de căderea italianului, tranşînd setul doi cu 7-5. Neamţul va da piept în turul doi cu cîştigătorul en titre al turneului, Albert Montanes.