SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIOANELOR

Kvitova a cistigat Turneul Campioanelor de la Istanbul

Petra Kvitova a castigat Turneul Campioanelor de la Istanbul

Articol de GSP - Publicat sambata, 29 octombrie 2011 00:00 / Actualizat luni, 31 octombrie 2011 15:42

Jucătoarea cehă Petra Kvitova, cap de serie numărul 3, a invins-o pe bielorusa Victoria Azarenka, a patra favorită,  în finala Turneului Campioanelor de la Istanbul, scor 7/5, 4/6, 6/3.

Este al doilea trofeu major din cariera cehoaicei, dupa victoria repurtată pe iarba rapidă de la Wimbledon. In ciuda evolutiei oscilante din primele doua seturi, Kvitova a reusit sa invinga la Istanbul, izbucnind in lacrimi la finalul meciului. Kvitova este oficial a doua jucatoare a lumii, dupa victorie, aceasta fiind cea de-a doua miza a finalei dupa trofeu.

UPDATE// Cîştigătoarea Turneului Campioanelor se decide în setul decisiv. Victoria Azarenka a cîştigat actul secund, cu 6-4.

UPDATE// Petra Kvitova a cîştigat primul set cu 7-5. Cehoaica a condus cu 5-0, Azarenka a revenit şi a egalat la 5, însă apoi a pierdut următoarele două game-uri şi a cedat primul set.

Vezi AICI liveSCORE meciul dintre Victoria Azarenka şi Petra Kvitova!

Kvitova a învins-o în semifinale pe australianca Samantha Stosur, a şaptea favorită, în trei seturi. Jucătoarea de la Antipozi a reuşit să-şi adjudece primul set, 7-5, dar cehoaica a revenit incredibil şi a cîştigat meciul cu două seturi identice, 6-3, 6-3.

De cealaltă parte, Azarenka a trecut în penultimul act al competiţiei de sportiva rusă Vera Zvonareva, cap de serie numărul 6. N-a avut prea mari probleme, deşi specialiştii se aşteptau ca soarta partidei să fi fost cu totul alta. Azarenka s-a impus în două seturi, 6-2, 6-3.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”