SPORTURI  »  TENIS  »  WUHAN

La un meci distanţă » Simona Halep îşi asigură calificarea la Turneul Campioanelor cu o victorie azi, în „sferturile” de la Wuhan

Articol de - Publicat joi, 29 septembrie 2016 00:00

Ieri dimineaţă în România, la prânz în China, numărul 5 mondial şi-a obţinut rapid biletul pentru următoarea fază a turneului de categorie Premier.

I-au fost suficiente o oră şi 15 minute pentru a o învinge pe Iaroslava Şvedova, 6-3, 6-3, într-o zi capricioasă, deosebită de precedentele. "Am simţit vântul. A fost realmente dificil să joci contra lui. Ea e foarte puternică şi poate ataca uşor mingea", a descris Halep condiţiile de la Wuhan. "A intrat pe teren foarte agresivă, dar eu am blocat bine mingea, am returnat bine. Sunt mulţumită de felul în care am jucat şi pentru faptul că am câştigat în două seturi", a făcut românca o cronică succintă a disputei care a dus-o în sferturile de finală.

Acolo o aşteaptă Madison Keys, o adversară pe care a întâlnit-o deja de două ori anul acesta. Atât la Wimbledon, în "optimi", cât şi mai recent, în finala de la Montréal, Simona s-a impus. Întrebată dacă înfruntarea cu Şvedova o va ajuta contra americancei, ambele având stiluri asemănătoare de joc – abrupt, cu lovituri tari, Halep a spus că a fost o pregătire bună. "Dar tot va fi greu. Greu să joci două meciuri la rând contra unor fete care dau tare în minge. Trebuie doar să-mi amintesc ce am făcut la Wimbledon şi la Montréal", a adăugat românca. "Madison e foarte puternică, dar am învins-o în ultimele două meciuri. Vreau să intru pe teren cu încredere".

O victorie în faţa lui Keys îi asigură lui Halep calificarea la Turneul Campioanelor de la Singapore (23-30 octombrie) pentru al treilea an la rând. Ea este deocamdată pe poziţia a 3-a în clasamentul anului, după Angelique Kerber şi Serena Williams, deja calificate.

Halep la Turneul Campioanelor

  • 2014 finală 3 victorii, 2 înfrângeri
  • 2015 grupe 1 victorie, 2 înfrângeri

Urechea e bine

Halep a abandonat marţi, chiar de ziua ei, în primul tur la dublu, după ce partenera ei, Jelena Ostapenko, a lovit-o neintenţionat cu mingea în urechea stângă. "Eram la începutul meciului. Era un schimb lung, eu şi Mattek-Sands eram la fileu. Ostapenko a vrut să lovească un rever sau forehand, nu sunt sigură, pe mijloc. Eu priveam în faţă. Şi m-a nimerit aici", a povestit Simona, arătând spre partea stângă a capului, cum s-au petrecut lucrurile. Cred că mingea avea cam 150 de kilometri pe oră. Am ameţit în primul moment, apoi a fost mai bine. M-au consultat apoi câţiva medici, noaptea am dormit bine şi asta m-a ajutat", a conchis ea.

"Sunt fericită să fiu iar la Wuhan. Anul trecut a fost dur pentru mine, am pierdut după ce condusesem cu 5-1 în decisiv. Încerc să dau ce am mai bun şi să câştig meciuri"
Simona Halep

"Am jucat bine anul acesta, sunt mulţumită de cum m-am prezentat în turneele mari. Sper să am în continuare şanse. La acest nivel, orice meci e dificil"
Simona Halep

Citește și:
Brazilia - Maroc, primul șoc al Mondialului, a avut două reprize total diferite: „De ce îți e frică, de aia nu scapi!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Brazilia - Maroc, primul șoc al Mondialului, a avut două reprize total diferite: „De ce îți e frică, de aia nu scapi!”
Preţurile din Los Angeles sunt ireale: ce poţi cumpăra la supermarket cu 100 de lei
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Preţurile din Los Angeles sunt ireale: ce poţi cumpăra la supermarket cu 100 de lei
Discursul Simonei Halep nu se putea încheia într-un mod mai emoționant: „Vreau să rămâneți puțin în picioare!”
Tenis
Discursul Simonei Halep nu se putea încheia într-un mod mai emoționant: „Vreau să rămâneți puțin în picioare!”
Antrenoare de fitness, fosta ispită de la „Insula Iubirii” va fi noua prezentatoare de la „Observator”
Media
Antrenoare de fitness, fosta ispită de la „Insula Iubirii” va fi noua prezentatoare de la „Observator”
Decizie la Bruxelles privind compensațiile plătite pasagerilor la întârzierea zborurilor. Taxele pentru bagajele de mână, în prețul de bază al biletului
Profit.ro
Decizie la Bruxelles privind compensațiile plătite pasagerilor la întârzierea zborurilor. Taxele pentru bagajele de mână, în prețul de bază al biletului
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Preţurile din Los Angeles sunt ireale: ce poţi cumpăra la supermarket cu 100 de lei

Toți o țin minte cu telefonul în decolteu, iar acum s-a întors după 16 ani! Larissa Riquelme, apariție de nerecunoscut la SUA - Paraguay


Comentarii (3)
utilizator șters
utilizator șters  •  29 Septembrie 2016, 10:12

Pffff ... Lumințo tată e grea meseria asta, Simonica e deja calificata odata cu eliminarea in sferturi a "băiețelului" spaniol, Carlo :-) oricum era aproape imposibil sa piarda locul pt care a muncit tot anul, iar norocul de a o avea adversara pe Begu pe care o trimite casa plângând de fiecare data a simplificat si mai muit lucrurile .... Bafta Simonica! :-)

adi_stelistul
adi_stelistul  •  29 Septembrie 2016, 09:33

Este calificata deja.

cristy82
cristy82  •  29 Septembrie 2016, 09:06

e deja calificata! dar voi ce sa stiti?

Vezi toate comentariile (3)
Comentează