SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Irina Begu e în turul 2 la Australian Open! Victorie la limită cu Elizabeth Mandlik

Irina Begu // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 18 ianuarie 2023 09:10 / Actualizat miercuri, 18 ianuarie 2023 14:03

Irina Begu (32 de ani, 30 WTA) s-a calificat în turul 2 la Australian Open 2023. A trecut de Elizabeth Mandlik (21 de ani, 129 WTA), scor 3-6, 7-6(1), 6-2.

Irina Begu este prima jucătoare din România care ajunge în turul 2 la Australian Open 2023. Sorana Cîrstea, Ana Bogdan, Patricia Țig și Jaqueline Cristian au fost eliminate.

Irina Begu va juca în turul 2 cu Laura Siegemund, (158 WTA, 34 de ani)

Irina Begu e în turul 2 la Australian Open 2023

Begu era programată să joace inițial cu Saisai Zheng, dar jucătoarea din China s-a retras, astfel că locul ei a fost luat de Mandlik. Partida ar fi trebuit să se dispute marți, dar a fost reporgramată din cauza ploii de la Melborune.  Iar Irina a reușit azi să obțină calificarea în runda următoare.

Primul set a fost unul echilibrat, cu multe break-uri. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la 3-3, când Mandlik a forțat. Jucătoarea din SUA a câștigat următoarele 3 game-uri, două pe serviciul Irinei, și a închis setul cu 6-3.

În setul 2, Mandlik a început mai bine. A condus cu 4-2, după un break, iar la 5-3 a servit pentru câștigarea meciului. Irina Begu nu a renunțat la luptă, a egalat și a dus setul în tie-break, acolo unde a jucat mai bine. A luat setul cu 7-6(1) și a trimis meciul în decisiv. Ultimul set a fost dominat de jucătoarea din România. A condus cu 5-1, dar a ratat prima ocazie de a închide meciul. Mandlik a făcut break, dar la 5-2 Begu a forțat și a câștigat setul cu 6-2.