Articol de Roxana Fleşeru, Tudor Belivacă - Publicat miercuri, 15 octombrie 2025 11:52 / Actualizat miercuri, 15 octombrie 2025 12:12
Sorana Cîrstea (51 WTA, 35 de ani) a învins-o pe Katie Boulder (59 WTA, 29 de ani), scor 6-3, 6-1 și s-a calificat în sferturile turneului WTA de la Osaka.
Românca va da în sferturile de finală ale turneului de la Osaka peste învingătoarea din partida Marie Bouzkova (41 WTA, 27 de ani) - Viktorija Golubic (60 WTA, 32 de ani).
Sorana Cîrstea, victorie categorică și calificare în sferturi
Sorana Cîrstea s-a calificat la Osaka, turneu de categorie WTA 250, în al cincilea sfert de finală al acestui sezon, după ce a fost în această fază la Dubai, Austin și Cleveland. Într-un peisaj cu clădiri înalte și moderne, Sorana Cîrstea a învins-o în turul al doilea pe Katie Boulter cu 6-3, 6-1, bifând a 27-a victorie a lui 2025 din 45 jucate.
Românca a avut un meci în care procentajele bune la serviciu s-au combinat cu lovituri extraordinare, Sorana fiind mereu cea care a atacat. Primul set l-a câștigat în 37 de minute, cu 6-3.
În setul al doilea, Sorana și-a menținut agresivitatea și s-a distanțat la 3-0, după un game al doilea extrem de muncit. „Haide, haide!”, s-a încurajat Sorana înainte de a servi pentru a face 4-0. O încurajare care a ajutat-o și mai departe, s-a distanțat la 5-0, dar nu a putut închide partida cu serviciul. În game-ul următor, ea și-a procurat o minge meci pe care a convertit-o cu un forehand pe linie.
6break-uri din șapte oportunități avute a reușit Sorana Cîrstea în partida cu Katie Boulter
Sunt foarte fericită pentru atingerea sferturilor de finală la Osaka. Am făcut un meci solid, sunt fericită de evoluția mea și sper să continui la fel și mai departe. Secretul longevității mele este să te bucuri de ceea ce faci. Iubesc tenisul, altfel nu aș mai fi aici. Important este să te bucuri de ceea ce faci și să muncești pentru a deveni, pe zi ce trece, mai bună.
Trebuie să văd cu cine voi juca, dar indiferent de adversară, planul meu este să joc agresiv, să fiu în control, să nu le dau timp adversarelor să-și facă loviturile, să fiu pozitivă și să fac un meci bun vineri.
-Sorana Cîrstea
Două românce în sferturile de finală
Pentru un loc în semifinale, Sorana Cîrstea se va confrunta cu învingătoarea din partida Marie Bouzkova (27 de ani și locul 41 WTA) – Viktorija Golubovic (32 de ani, locul 60 WTA). În sferturile de finală ale turneului de la Osaka s-a calificat miercuri dimineață și Jaqueline Cristian, ea urmând să o întâlnească pe Naomi Osaka.
FINAL » Sorana Cîrstea - Katie Boulter, pentru sferturile de finală de la Osaka 6-3, 6-1
Katie Boulter îi ia un game Soranie, scor 5-1
Sorana Cîrstea o domină pe Katie Boulter, scor 3-0 în al doilea set
Sorana Cîrstea începe al doilea set cu un break, scor 1-0 în setul secund
Sorana Cîrstea și-a adjudecat primul set al confruntării, scor 6-3
Katie Boulter ține aproape de Sorana, scor 5-3
Sorana este aproape de a-și adjudeca setul, scor 5-2
Katie Boulter micșorează diferența, scor 4-2
Românca domină întâlnirea de la Osaka și îi mai ia un game britanicei, scor 4-1
Sorana Cîrstea reușește să se desprindă pe tabelă, scor 3-1
Katie Boulter reușește să-i ia un game Soranei, scor 2-1
Sorana Cîrstea a câștigat și al doilea game, scor 2-0
Start de partidă! Sorana Cîrstea a început în forță și a câștigat primul game: 1-0
Suprafață: hard
Turneul de la Osaka se desfășoară pe suprafață dură și prevede premii destul de modeste, un total de 275.094 dolari americani pentru întreaga competiție. De exemplu, pentru câștigarea turneului din orașul japonez premiul este de 36.300 de dolari, o creștere de 3% față de ediția de anul trecut a turneului.